passo
“Engellilerde ayak bakımı çok önemli”

“Engellilerde ayak bakımı çok önemli”

Gün FM’de yayınlanan Ayak Sağlığımız isimli programa İstanbul Ayak Sağlığı’ndan Podolog Anka Tülay Kıran konuk oldu. Kıran programda engellilerde ayak ve tırnak bakımı konusunda bilgiler verdi. “Vücudun en çok yıpranan ve tüm vücudun ağırlığını taşıma görevine sahip olan ayakların bakımı ve sağlığı her insan için önemli olmakla birlikte engelli bireyler açısından çok daha büyük öneme […]

Gün FM’de yayınlanan Ayak Sağlığımız isimli programa İstanbul Ayak Sağlığı’ndan Podolog Anka Tülay Kıran konuk oldu. Kıran programda engellilerde ayak ve tırnak bakımı konusunda bilgiler verdi.
“Vücudun en çok yıpranan ve tüm vücudun ağırlığını taşıma görevine sahip olan ayakların bakımı ve sağlığı her insan için önemli olmakla birlikte engelli bireyler açısından çok daha büyük öneme sahip bulunuyor” diyen Kıran, “Engelli bireylerin ayakları; yaşamış oldukları basıdan dolayı nasırlaşma, ayak mantarı, tırnak batması ve daha birçok farklı rahatsızlık ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu sorunlardan dolayı engelli bireylerde ayak dokularının beslenmesi bozulabiliyor. Farklı deformiteler oluşabiliyor ve oluşan rahatsızlıklar zor iyileşebiliyor. Bu nedenle engelli bireylerin ayaklarının sağlığına kavuşabilmesi için periyodik olarak ayak bakımı yaptırmaları gerekiyor” diye konuştu.
“Ayağa binen yük yüzde 57 topukta yüzde 43 ise ön ayakta olacak şekilde gerçekleşiyor”
“Sağlıklı bireylerde gündelik aktiviteler esnasında ayağa binen yükün dağılımı; % 57 topukta % 43 ise ön ayakta olacak şekilde gerçekleşiyor” şeklinde konuşan Kıran, “Yürüme engelli bireylerde bu dengenin bulunmamasının yanı sıra; hareketsizlikten kaynaklanan kan dolaşımı bozukluğu gibi nedenlerden dolayı da ciddi ayak sorunları ortaya çıkabiliyor. Kan dolaşımı bozukluğuna bağlı olarak damarlarda tahribat başlıyor. Kişilerin ayaklarında, ayak bileklerinde ve parmaklarında biriken ödem hem ayaklarının şişmesine hem de derinin gerilmesine neden oluyor. Buna bağlı olarak da cildin nem oranı düştüğünden başta deri mantarı olmak üzere pek çok farklı ayak sağlığı sorunu yaşanmaya başlanabiliyor” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır