passo
“Erkeklerdeki kadın algısının değişmesi lazım”

“Erkeklerdeki kadın algısının değişmesi lazım”

Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programında bu hafta 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla kadınların toplumdaki yeri ve önemi ile sorunları konuşuldu. Basın Odası’na Gazeteciler Ahmet Tunca ile Polat Yılmaz yorumcu olarak katıldılar. Bu hafta Gazeteci Ertuğrul Sevim yurtdışında bulunmasından dolayı programa katılamadı. “8 Mart, kadınların mücadelesi sonucu kazanılmış bir […]

Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programında bu hafta 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla kadınların toplumdaki yeri ve önemi ile sorunları konuşuldu. Basın Odası’na Gazeteciler Ahmet Tunca ile Polat Yılmaz yorumcu olarak katıldılar. Bu hafta Gazeteci Ertuğrul Sevim yurtdışında bulunmasından dolayı programa katılamadı.

“8 Mart, kadınların mücadelesi sonucu kazanılmış bir gündür”

Tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladığını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “8 Mart, kadınların mücadelesi sonucu kazanılmış bir gündür. Kadınlarımız yaşam boyu çile çekiyor. Hem kırsalda, hem de kentlerde yükümlülükleri oldukça ağır. Kadınlarımızın çoğu bu yükümlülükleri yerine getirirken yaşamın ağır koşulları altında eziliyorlar. İş yaşamında birçok problemle karşılaşıyorlar. Kadınların yaşadığı sorunların kökeninde eğitimsizlik başta geliyor. Bunların aşılmasını diliyorum. Son zamanlarda kadına karşı şiddet olayları oldukça arttı. Şiddetin hayatın hiçbir alanında olmaması en büyük dileğimiz” diye değerlendirmede bulundu.

“Kurtuluş Savaşı’nda kadınlarımız çok önemli görevler üstlenmiştir”

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kazandığımız Kurtuluş Savaşı’nda kadınların çok önemli görevler üstlendiğini belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Kurtuluş Savaşı’nda Afyonkarahisar, Kuvay-i Milliye’ye önemli destekler sunmuştur. Mesela Emirdağlı kadınlarımız Sakarya Savaşı’nda ordumuza ekmek yaparak büyük yardımlar yapmıştır. Kadınlar başımızın tacıdır. Toplumumuzda Cumhuriyetle birlikte kadınlarımıza önemli hakla verilmiştir. Kurtuluş Savaşı gibi toplumun en sıkıntılı olduğu günlerde kadınlarımız büyük fedakârlıklar yapmıştır. Binlerce askere çorap örüp, iç çamaşırlarını elleriyle dikmişlerdir. O yıllarda makine falan yoktur. 26 Ağustos zaferin başladığı gündür. Yunanlılar cepheden sürüldükten sonra şehre doğru kaçmaya başlamışlardır. O kaçış esnasında kimi kayıtlara göre 400, kimilerine ise 600 kişiyi İmaret Camiine doldurup, kapıya kilit vurduktan sonra ateşe veriyorlar. Bugün bile caminin bazı yerlerinde yanık izleri vardır. Kimse cesarete edip, caminin kapılarını açmaya cesaret edemiyor. O zamanlarda fırıncılık yapan Hatice Kadın elinde nacağıyla gelip caminin kapısına vurulan kilitleri kırıp, insanlarımızı kurtarıyor. Yunan askerleri o esnasında daha şehrimizdedir. Türk kadını budur. Cepheye kağnısıyla mermi taşımış, çocuğunun kundağını çıkarıp yara sarmıştır. Tüm kadınlarımızın günlerini kutluyorum” diye konuştu.

“Dünyada kadın olmanın başlı başına sorunları var”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün hem kadınlara hem de erkeklere kutlu olmasını dileyerek sözlerine başlayan Gazeteci Polat Yılmaz, “Bir günün toplumun yarısına kutlu olması diye bir şey yok. O nedenle herkese kutlu olsun. Atatürk, kadınlarımıza birçok batı toplumundan önce önemli haklar vermiştir. Kadını erkekle eşit yapmıştır. Fakat Atatürk sonrası yanlış uygulamalar ve çapsız siyaset kadını hep geri planda tutmuştur. Ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre her 4 kadından 3’ü mutsuz. Maalesef bugün kadınlar korunamıyor, öldürülüyor. Kadınlar erkeklerin yanlarında kendilerini daha haklı görmüyor. Yani kadınlarımıza ciddi haklar verilmiş, ama arkasından gelen dejenere siyasiler bu hakları dejenere etmiş. Kadınların dünyada da benzeri sıkıntıları var. Avrupa’daki kadınlar bizim kadınlarımızdan daha mutlu değil. Dünyada kadın olmanın başlı başına sorunları var. Kadınlarımızın kat etmeleri gereken çok sorunları, almaları gereken çok hakları var. Kadınların sürüden ayrılmaları, daha bireysel olmaları lazım. Bunu yapabilen kadın çok az. Bugün kadınlarımız sigortasız ve düşük ücrete çalıştırılıyor. Aylık 300 Liraya tezgâhtarlık yaptırılan kadınlarımız var. Erkeklerdeki kadın algısının değişmesi lazım. Sorun buradadır. Nasılsa kadın, düşük ücrete çalıştırılabilir diye düşünülüyor” şeklinde konuştu.

Basın Odası’nda hemşerimiz, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tahliye olmasının sevindirici bir gelişme olduğunda birleşen yorumcular, adaletin herkes için tecelli etmesi temennisinde bulundular.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır