passo
“Erken seçim olmaz, mutlaka koalisyon kurulur”

“Erken seçim olmaz, mutlaka koalisyon kurulur”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programı sezon finaliyle dinleyicileriyle buluştu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Polat Yılmaz ile Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Programda seçimlerin yenilenmeyeceği görüşünde birleşen yorumcular mutlaka koalisyonun kurulacağını kaydettiler. “Türk seçmeni Erdoğan’a başkanlık sistemini istemediği mesajını verdi” Yapılan seçimlerin sonucunda Türk halkının önemli mesajlar verdiğini söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “Bu […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programı sezon finaliyle dinleyicileriyle buluştu.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Polat Yılmaz ile Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Programda seçimlerin yenilenmeyeceği görüşünde birleşen yorumcular mutlaka koalisyonun kurulacağını kaydettiler.
“Türk seçmeni Erdoğan’a başkanlık sistemini istemediği mesajını verdi”
Yapılan seçimlerin sonucunda Türk halkının önemli mesajlar verdiğini söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “Bu seçimler tüm partiler açısından çok önemliydi. Sonuçları herkes merakla bekliyordu. Seçim sonucunda AKP 258, CHP 132, MHP 80 ve HDP ise 80 milletvekili çıkardı. Bence Türk seçmeni Erdoğan’a başkanlık sistemini istemediği mesajını verdi. Halkımız seçim sonucuyla Cumhurbaşkanı’nın kendi görevini yapmasını istediğini belirtti. AKP’ye ise halkımız senden ne vazgeçiyoruz, ne de tam yetki veriyoruz dedi. CHP’ye verilen mesaj ise seçim beyannamesinin kabul gördüğü, ancak gerçekleşip gerçekleşemeyeceğinden emin olunmadığıdır. Alınan sonuç seçim sisteminin yanlışlığını bir kez daha gözler önüne serdi. MHP, HDP’den bir buçuk milyon fazla oy almasına rağmen aynı sayıda vekil çıkardı” diye konuştu.
“Bu seçimde sürpriz olan HDP’nin bu kadar yüksek oy almasıdır”
Seçim sonuçlarının birçok kişiye göre sürpriz olmadığını kaydeden Gazeteci Polat Yılmaz, “Bu seçimde sürpriz olan HDP’nin bu kadar yüksek oy almasıdır. Geçmişte seçim şartlarını dış politika, ekonomi gibi etmenler zorlarken, bu seçimi bizzat Erdoğan zorladı. Erdoğan seçim öncesi konuşmalarında başkanlığa geçilince nasıl umut vereceğini unuttu. Bu Erdoğan açısından büyük bir eksiklikti. Çünkü siyaset umudu satma, dağıtma hadisesidir. Halk bu seçimde umut görmedi. Bence Erdoğan’ın seçimde AKP’ye olumsuz tesiri olmuştur. Erdoğan mitingler yapmasaydı AKP hükümet kuracak sayıya ulaşabilirdi. HDP’nin oyundaki şişmenin nedeni insanların Erdoğan’ın başkanlığına tek engel olarak HDP’nin meclise girmesini görmeleridir. Ben hükümetin AKP-MHP koalisyonu şeklinde oluşacağını düşünüyorum” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Ben mutlaka AKP-CHP koalisyonun kurulacağını düşünüyorum”
HDP’nin barajı aşmasının bir devlet projesi ve kurgu olduğunu belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bu seçimden önce yapılmış bir planlamadır. Erdoğan seçim öncesi gittiği her yerde HDP’nin oyunun artmasına neden olmuştur. Mitinglerde HDP’ye olan çıkışları bu partiyi büyütmüştür. Bunların hepsi bir devlet projesidir. Nedeni de çözüm sürecidir. Anayasayı değiştirmek ve özerklik için AKP’nin yanına bir ortak gerekiyordu. Bence bu ortak CHP’dir. İkisi birlikte anayasayı değiştirecekler. Ben mutlaka AKP-CHP koalisyonun kurulacağını düşünüyorum. Seçimden önce bu konu Yurt Gazetesinde de yazılmıştı. Bu koalisyonda Deniz Baykal önemli bir ayaktır. Meclis Başkanlığı seçiminde bunu açıkça göreceğiz. Muhtemelen Baykal veya CHP’den bir vekil Meclis Başkanı seçilecek. Kısacası erken seçim olmaz, mutlaka koalisyon kurulur” diye konuştu.
Basın Odası’nın sezon finali tüm babaların günlerinin kutlanmasıyla son buldu.
Basın Odası programı yaz tatili sonrası Eylül ayında yeniden dinleyicileriyle buluşacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır