passo
“Erken teşhis hayat kurtarır”

“Erken teşhis hayat kurtarır”

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elçim Bayrak Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Bayrak jinekolojik kanserlerle ilgili açıklamalarda bulundu. “Kadınlarımızın tarama testlerini düzenli olarak yaptırmaları erken teşhisi sağlar” Tüm kanser türlerinde olduğu gibi jinekolojik kanserlerde de erken tanının çok […]

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elçim Bayrak Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Bayrak jinekolojik kanserlerle ilgili açıklamalarda bulundu.
“Kadınlarımızın tarama testlerini düzenli olarak yaptırmaları erken teşhisi sağlar”
Tüm kanser türlerinde olduğu gibi jinekolojik kanserlerde de erken tanının çok önemli olduğunu kaydeden Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elçim Bayrak, “Kadın doğum alanında rastlanılan kanserler rahim, rahim ağzı, vulva, vajen ve yumurtalık kanserleridir. Jinekolojik kanserlerde de erken teşhisin önemi büyüktür. Kadınlarımızın tarama testlerini düzenli olarak yaptırmaları erken teşhisi sağlar. Rahim ve rahim ağzı kanseri en sık rastlanılan jinekolojik kanserlerdir. Erken yaşta ilişkiye başlayan, çok partnerli kadınlar ile çok partnerli erkeklerin eşleri olan kadınlar risk grupları arasında sayılabilir. Tüm kadınlarımız düzenli olarak taramalarını yaptırmalı ve yıllık kadın-doğum kontrollerini ihmal etmemelidir. Ayrıca sağlıklı beslenmede son derece önemlidir. Obezite de risk faktörleri arasındadır. Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) ücretsiz olarak tarama testleri yapılıyor. Tüm kadınlarımız bu konuyu önemseyip, testlerini yaptırmalı” şeklinde konuştu.
Aile hekimleri tarafından smear(simir) testlerinin yapıldığını belirten Dr. Bayrak, rahim ağzı kanserinin böylece erken teşhis edilebildiğini kaydetti.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında kadın doğum kanserleri tüm yönleriyle konuşuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır