passo
“Eski ambleme geri dönülmeli”

“Eski ambleme geri dönülmeli”

Gün FM’de 23.yılında olan Basın Odası programı 920’nci kez dinleyicileriyle buluştu ve sezon finali yaptı. Basın Odası programının sezon finalinin konusu Belediyeye bağlı Kent Konseyi’nin logosunda Atatürk’ün Kocatepe’de çekildiği fotoğrafın kaldırılarak yerine Paşa Cami’nin fotoğrafı yerleştirilmesi oldu. “Konu ulusal basının da gündemine taşındı” Kent Konseyi’nin geçtiğimiz günlerde genel kurulunu yaptığını anımsatan Gazeteci İsmail Akar, “Genel […]

Gün FM’de 23.yılında olan Basın Odası programı 920’nci kez dinleyicileriyle buluştu ve sezon finali yaptı.
Basın Odası programının sezon finalinin konusu Belediyeye bağlı Kent Konseyi’nin logosunda Atatürk’ün Kocatepe’de çekildiği fotoğrafın kaldırılarak yerine Paşa Cami’nin fotoğrafı yerleştirilmesi oldu.

“Konu ulusal basının da gündemine taşındı”
Kent Konseyi’nin geçtiğimiz günlerde genel kurulunu yaptığını anımsatan Gazeteci İsmail Akar, “Genel kurulda Gazeteci olarak bende bulundum. Mevcut Başkan, Emekli Öğretmen Şemsettin Yasan yeniden başkan seçildi. Yasan seçildikten sonra sosyal medya hesabından, uzun yıllardır şehrimizde sürdürülen Klasik ve Caz Müzik festivallerin ilimizin yapısına ve kültürüne uygun olmadığını yazdı. Sonra Kent Konseyi’nin logosunda bir değişiklik yapılarak Atatürk’ün Kocatepe’de çekildiği fotoğraf kaldırılarak yerine Paşa Camii konuldu. Cuma günü Belediye Başkanı Mehmet Zeybek kahvaltıda gazetecilerle buluştu. Konuyla ilgili olarak kendilerinin Atatürk ile bir sorunlarının olmadığını ve gereken düzeltmenin yapılacağını söyledi. Daha sonra ben Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Karakuş ile görüştüm. Karakuş kendisinin Kent Konseyi Başkanı Şemsettin Yasan ile bizzat konuşulup yanlışın düzeltileceğini anlattı.Bu arada konu ulusal basının gündemine taşındı.ADD Afyonkarahisar Başkanı Veli Cengiz Salı günü Kent Konseyi yönetiminin de olacağı bir toplantı olacağını bu konun değerlendiremeye alınacağını anlattı.Afyonlular Genel Başkanı Mehmet Ali Danışman ve bir çok kişinin açıklamalarını da takip ettik.Böylesi dönemlerde bu amblem değişimi yanlıştır.” diyerek süreci özetledi.

“Bu iş bana göre oldukça vahimdir”
Amblem değişimi ile ilgili ulusal basında çıkan haberlere atıfta bulunan Gazeteci Polat Yılmaz, “Bu haberde Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’ Amblem değiştirildiğinin farkında olmadığı yazıyor. Bu açıklama bence vahim bir açıklamadır. Belediyeyle ilgili kurum ve kuruluşlarda yapılan değişikliklerde Başkanın haberi yoksa Başkanın Belediye’ye hakim olmadığı algısı ortaya çıkar. Bu Afyonkarahisar adına hoş bir manzara değildir. Daha önce bilindiği gibi TC ibaresine cephe alınmıştı. Tabelalarda TC ibaresi kaldırılıyordu. İlimizden de bu ibareyi kaldıran kurumlar olmuştu. İnsanlar tepki olsun diye sosyal medya hesaplarının başına TC eklemişlerdi. Bu olayla ilgili daha sonra Ak Parti’nin böyle bir isteği olmadığı açıklandı. Sonra madalyalardan Atatürk resmi kaldırıldı. Bugün ise Kent Konseyi’nin logosundan Atatürk’ün resmi kaldırılıyor. Bu iş bana göre oldukça vahimdir. Afyon Cumhuriyetin kazanıldığı topraklara ev sahipliği yapmış bir ildir. Bu yanlıştan dönülmelidir” dedi.

“Logo değişimi mantıksız bir girişim”
Logo değişiminin mantıksız bir girişim olduğunu belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Atatürk bu memleket için büyük işler yapmış tarihin yetiştirdiği büyük değerlerden biridir. Dünyanın kabul ettiği bir liderdir. Her yüzyılda bir dahi gelir, son yüzyılın dahisi Atatürk’tür diyerek batılılar bile Atatürk’ün ne kadar önemli bir devlet adamı olduğunu kabul etmişlerdir. Ama bizde bazıları Atatürk’le uğraşmaya devam ediyorlar. İsmini ve resmini kaldırarak ne yapmaya çalışılıyor? Böyle bir şey olmaz. Başkan Zeybek’in konuya el koyacağına eminim. 25 Ağustos 1922 günü Atatürk’ün önderliğinde başlayan Büyük Taarruz tarihimiz için son derece önemlidir. Yurdumuz bu büyük zaferle düşmandan temizlenmiştir. Bunların hiç mi önemi yok? Atatürk’ün Kocatepe’deki sembol fotoğrafı yeniden konulmalıdır” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Şehrin önemli değerlerinin siluetlerinden bir logo belirlenebilirdi”
Daha önce Bolvadin Kent Konseyi’nde bulunduğunu ve ülke çapındaki Kent Konseyleri toplantısına katıldığını söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bolvadin Kent Konseyi’nin logosunu da desinatöre ben çizdirdim. Türkiye’de logosunda Atatürk’ün resmi bulunan bir kent konseyi yok. Kent Konseyleri 2006 yılında kuruldu. İlimizde üniversitenin logosunu değiştirip kendilerine logo yapmışlar. Logo tasarım olarak Kent Konseyi’nin amacını anlatmayan bir logo. Ancak içinde Atatürk’ün resminin bulunması elbette çok değerli. Sonra ilimiz kent konseyi yeni bir logo belirleyerek cami fotoğrafı belirlemiş. Halbuki şehrin önemli değerlerinin siluetlerinden bir logo belirlenebilirdi. Bu konu gündeme gelene kadar kimsenin Kent Konseyi’nin logosunu bildiğini zannetmiyorum. Muhalefet bu konuyu gündeme getirip Atatürk üzerinden tartışma başlattı. Ben eski Atatürk resimli logonun geri geleceğini düşünüyorum. Kent Konseyi Başkanı karar aldırmadan bu logoyu değiştirmemeliydi” diye konuştu.
Programın son bölümünde Mısri Mahallesi’nde yapılacak olan kentsel dönüşüm konusu da değerlendirildi.
Basın Odası, Eylül ayında kaldığı yerden yayına devam edecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır