passo
Eski Belediye Binası’nın tarihçesi konuşuldu

Eski Belediye Binası’nın tarihçesi konuşuldu

Gün FM’de ayda bir yayınlanan Geçmiş Zaman Olur Ki isimli programda bugün Valilik binası olarak kullanılan tarihi Belediye binası konuşuldu. Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar ile Gün FM Genel yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in birlikte hazırlayıp sundukları programda yerel tarih konuşulmaya devam ediliyor. Osmanlı salnamelerine göre ilimizde ilk Belediye teşkilatının 1869 yılında kurulduğunu belirten Araştırmacı-Yazar hasan Özpunar, “İlk […]

Gün FM’de ayda bir yayınlanan Geçmiş Zaman Olur Ki isimli programda bugün Valilik binası olarak kullanılan tarihi Belediye binası konuşuldu. Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar ile Gün FM Genel yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in birlikte hazırlayıp sundukları programda yerel tarih konuşulmaya devam ediliyor.

Osmanlı salnamelerine göre ilimizde ilk Belediye teşkilatının 1869 yılında kurulduğunu belirten Araştırmacı-Yazar hasan Özpunar, “İlk Belediye Reisi Salih Bey’dir. İlk kurulduğu yıllarda belediye binasının nerede olduğu bilinmese de günümüzde belediye binası olarak yapılan ve halen kullanılan iki tarihi bina mevcuttur. Bunlardan ilki günümüzde Zafer Müzesi olarak kullanılan eski belediye binasıdır. Tahminen 1913-1914 yıllarında zamanın Belediye Reisi Saioğlu Mehmet Sait Bey tarafından yaptırılan bina geniş kapısı, kemerli, söveli pencereleri ile son dönem Osmanlı mimarisinin güzel bir örneğidir” diye konuştu.

“1937’de belediye binasının temeli atılır ve inşaat başlar”

1930’lu yılların ikinci yarısında Anıtpark’ın yapıldığını belirten Özpunar, “Akabinde Utku Anıtı dikilmiş ve sıra görkemli bir belediye binası yapmaya gelmiştir. O tarihte Belediye Başkanı olan Hüseyin Tiryakioğlu bir şehirleşme hamlesi başlatmıştır. Utku Anıtı’nın arkasında bulunan ev ve arsalar istimlak edilerek Cumhuriyetin 14. yıldönümü olan 29 Ekim 1937’de belediye binasının temeli atılır ve inşaat başlar. Yeni Belediye binasının bu alanda inşa edilmesindeki amaç modern bir şehri temsil eden Anıtpark ve burada yer alan Utku Anıtı’nın arkasındaki şehrin eski dokusunu saklayarak güzel bir dekor oluşturmaktır. 56.918 TL keşif bedelli binanın yapım işini İzmirli Mimar Kemal Tetik üstlenir. Mimar Kemal Bey aynı dönemlerde ilimizde pek çok kamu binasının da mimar-müteahhitliğini üstlenmiştir. Kız Meslek Lisesi, PTT binası, şimdi yerinde 1. Belediye Çarşısı olan Sebze Hali onun eserleridir. Yeni yapılacak olan Belediye binasının bütün ihtiyaçları göz önünde bulundurularak uzun yıllar hizmet vermesi amaçlanmıştır. 1. katta 15 oda, 2.katta 176 metrekare genişliğinde halkında görüşmeleri izleyebileceği bir Meclis Salonu, Encümen Odası, Başkan Odası, Sekreter Odası, özel görüşmeler, büfe gibi kısımlar, 3. katta ise şehrimizi ziyaret edecek önemli kişilerin kalabileceği banyolu odalar bulunmaktadır. İtfaiye kısmında ise araçların girip çıkabileceği kepenkli bir garaj, itfaiye erleri için yatakhane, yemekhane, salon, 3 tane idari oda gibi ayrıntılara yer verilmiştir” şeklinde bilgi verdi.

“1940 yılında hizmete açıldı”

1938 yılında açılması planlanan Belediye binasının çeşitli sebeplerden dolayı açılışının geciktiğini ve 1940 yılının Haziran ayında açıldığını belirten Özpunar, “Açılış günü yemek verilir. Bu organizasyon için İstanbul’da dönemin en ünlü oteli olan Tokatlıyan Oteli ile anlaşılır. Davetten önce Tokatlıyan Oteli personeli ve gerekli eşyalar İstanbul’dan trenle getirilerek açılış akşamı deneyimli garsonlar nezaretinde Belediye Meclis Salonu’nda bir yemek verilir. Tarihi belediye binası 70 yıl şehrimize hizmet verdikten sonra 2010 yılında boşaltıldı ve bugünkü Belediye binasına geçildi. 29 Ekim 2014 tarihinden itibaren de Valilik binası olarak kullanılmaya başladı” diye konuştu.

Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir ise tarihi belediye binasının Karahisar Kalesi ve Utku Anıtı ile şehrimizin siluetini oluşturduğunu kaydederek belediye binasının yapımında emeği geçenleri rahmetle andıklarını söyledi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır