passo
ESKİ DEFTERLER KAPANIYOR

ESKİ DEFTERLER KAPANIYOR

Bizim muhasebe ve Mali Müşavirlik mesleğinde bir kural vardır. Her yıl hesaplar kapatılır ve takip eden hesap döneminde bu hesapların kapandığını gösteren defterler noter tarafından defter kapanışı olur. Ocak ayında ise yeni defterlere kayıtlar yapılır. Afyon’da CHP önseçimi sonuçları önüme geldiğinde ilk aklıma bu geldi Siyasette eskiyen yüzlere yer yok. Yeni yüzlere ihtiyaç var. Pazar […]

Bizim muhasebe ve Mali Müşavirlik mesleğinde bir kural vardır. Her yıl hesaplar kapatılır ve takip eden hesap döneminde bu hesapların kapandığını gösteren defterler noter tarafından defter kapanışı olur. Ocak ayında ise yeni defterlere kayıtlar yapılır.

Afyon’da CHP önseçimi sonuçları önüme geldiğinde ilk aklıma bu geldi

Siyasette eskiyen yüzlere yer yok. Yeni yüzlere ihtiyaç var.

Pazar günü 41 kentte olduğu gibi Afyonkarahisar’da CHP üyeleri sandık başına gitti. 7 bin 400 üyeden 4 bin 500 kişi, 11 aday adayı arasından en az 3 en fazla 5 kişi tercih ederek sıralamayı belirledi.

 

ÜYELER İRADELERİNİ ORTAYA KOYDU

Sonuçları yorumlarsak, katılım yüzde 60 ı geçti. Bu üyelerin sandığa sahip çıktıklarını gösterdiği gibi, gerçek iradeyi de ortaya koymuştur.

Üyeler yeni yüzlere kucak açmıştır. Bu ön seçime üç yeni yüz katıldı. Burcu Kayıkçı 2 bin 280 oy, Mehmet Ecer 2 bin 11 oy ve Yalçın Görgöz 1529 oy ile ilk 5 girdi. Mevcut milletvekili Toptaş’ın altıncı olması, Eski vekil Ünlütepe nin sondan ikinci olması, Ramazan Akgöz’ün dokuzuncu ve Veli Cengiz in sonuncu olması (Veli Cengiz her 10 kişiden 1 üyenin oyunu alıyor. Ünlütepe ve Akgöz 7 üyeden yalnızca birisinin oyunu alıyor) ‘eskiler kenara, yeniler alana’ söylemine yol açtı.

 

HİZİP, GRUP VE KRİZE YOL AÇANLARA PRİM YOK

Siyasette genç, kadın ve solcu adaylara rağbet var. Kayıkçı’nın her alanda ‘Genel Başkanımızın talimatı var. Genç ve kadın adaylara oy verin’ diye. İşte geldim. Oy istiyorum’ demesi etkili oldu. ‘Ben devrimciyim ben solcuyum’ diye yola çıkan Görgöz’ün listeye girmesi de CHP genlerinin devrimci ve solcu olduğunun göstergesidir.

Önseçimde  üyelerin verdiğe mesajlara devam edersek.Üye diyor ki;

Hizip ve gruplardan uzak duracaksınız. Üye bu ön seçimde kılı kırk yardı. Hizip, grup ve krize yol açanlara yol vermedi. Akkuş ve Kasap Ankara’dan gelip ilk 5 e girdi, Ecer çalkantılardan uzak kaldı. 250 oy farkla birinciliği kaçırdı. Mevcut milletvekili Toptaş’ın il ve Merkez İlçe tartışmasına ilk baştan ilgisiz kalması… Tedbir almayışı… Akgöz ve Cengiz in krizde taraf olması… Ünlütepe’nin krizden nemalanmaya çalışmasına üye ceza kesti.

 

REKLAMIN İYİ KÖTÜSÜ OLMAZ

İşte merkez sonuçları: bin 300’e yakın üyeden, Ecer 560, Kayıkçı 532 ve Akkuş 451 oy alıyor. Aynı merkezden Toptaş 301, Akgöz 482, Veli Cengiz 325 ve Ünlütepe 294 oy ancak alıyor.

Bu ön seçimde medyada sıkça yer almakta etkisini gösterdi.. Bakınız listeye giren aday adaylarına, üyelere ulaşmak adına yazılı, görsel ve işitsel basın ile internet medyasında kendilerini ifade etmeye çalıştılar. Bu konuda Ramazan Akgöz istisna. Akgöz tüm olanakları kullanmasına rağmen umduğunu bulmadı. Kayıkçı ve Görgöz örneğinde olduğu gibi olumsuz haberler dahi reklamın iyisi kötüsü olmazı yaşattı.

 

İTTİFAKLAR BELİRLEYİCİ OLMADI

Bu önseçimde de ilçeler adaylarına sahip çıktı. Milletvekili Ahmet Toptaş’ın Sandıklı’dan 273, Bolvadin’den Ertuğrul Yılmaz’ın 116, Tuğrul Akkuş’un Şuhut’tan 354, Bekir Kasap’ın Emirdağ’dan 293, Sultandağı’ndan Mehmet Ecer’in 225 ve Sinanpaşa’dan Hatice Gök’ün 164 oy alması her ilçe kendi adayını vekil görmek istediğinin göstergesidir.

İttifaklar belirleyici olmadı. Önceki seçimde aday adayları arasında ittifaklar çok sık yaşanmıştı. Bu seçimde de Kayıkçı, Görgöz, Ecer ile Ünlütepe, Yılmaz, Cengiz ittifakı işaretlerini gördüm. Ancak bu belirleyici değildi. Belirleyici olan hemen hemen tüm aday adaylarının Ahmet Toptaş’a oy verilmemesi konusunda yakın gördüğü üyelere verdiği telkin sonuç verdi.

 

ÜYENİN İRADESİNE SAYGI DUYULMALIDIR

Bir demokrasi yarışı böylece bitti.

Umarım aksaklıklarına rağmen bu ön seçim diğer siyasi partilere de model olur.

Kolay iş değildir.

Bir gün içinde 1 milyonu aşkın üyeye ‘Al söz sende. Mühür sende. Seç kimi seçiyorsan ben ona uyacağım’ demek.

Gece gündüz demeden, kar-kış, yağmur, çamura aldırmadan yaklaşık 45-50 gündür alanlarda ter akıtan emek verenleri, CHP bayrağını taşıyanları yeniden kutluyorum.

Bu sonuçlar bazılarını üzdü, bazılarını sevindirdi. Fakat şu unutulmasın ki parti disiplinini özümseyenler üyenin iradesine saygı duymalıdır.

Adayların birlik ve beraberlik içinde,çekişmeden uzak biçimde,il,Merkez ilçe ve ilçe örgütleriyle el ele CHP’yi bu seçimlerde yüzde 30’lara getirmek ve iktidar ortağı yapmak adına yoğun çalışması lazım.

Yarı yıl karnesi bu önseçimlerdi. Asıl sınav ve karne ise 7 Haziran günü yapılacak genel seçimlerdir.

Kollar bugünden sıvanmalı ve ‘Nerde kalmıştık ‘ diyerek yola devam edilmelidir.

Mutlu ve aydınlık yarınlara…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır