passo
Eski uygarlıkların şiirleri konuşuldu

Eski uygarlıkların şiirleri konuşuldu

Gün FM’de on beş günde bir yayınlanan Sohbet Odası dinleyicileriyle buluştu. Gazeteci Ahmet Tunca ile Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in birlikte hazırlayıp sundukları Sohbet Odası’nda bu hafta eski uygarlıkların şiirleri konuşuldu. “İnsanlık tarihinin her döneminde güzel şiirler yazılmıştır” Şiirin oldukça eski sanatlardan biri olduğunu söyleyen Tunca, “Eski Kültür Bakanlarımızdan Talat Halman’ın kaleme aldığı […]

Gün FM’de on beş günde bir yayınlanan Sohbet Odası dinleyicileriyle buluştu.

Gazeteci Ahmet Tunca ile Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in birlikte hazırlayıp sundukları Sohbet Odası’nda bu hafta eski uygarlıkların şiirleri konuşuldu.

“İnsanlık tarihinin her döneminde güzel şiirler yazılmıştır”

Şiirin oldukça eski sanatlardan biri olduğunu söyleyen Tunca, “Eski Kültür Bakanlarımızdan Talat Halman’ın kaleme aldığı Eski Uygarlıkların Şiirleri isimli kitabı eski uygarlıkların şiirlerini merak edenler için ciddi bir kaynak teşkil ediyor. Eski uygarlıkların şiirleri, insanlığın manevi ve duygusal varlığının çağları ve sınırları aştığını, dillerimiz ve geleneklerimiz ne kadar değişik olursa olsun, aşkta, yaşamak sevincinde, inançta, ölüm korkusunda, adalet ve iyi yönetim özlemimizde, üzüntülerimizde, gözyaşlarımızda ve kahkahalarımızda daima birleşik olduğumuzu da göstermektedir. İnsanlık tarihinin her döneminde, her uygarlıkta, her tür ve tarzda güzel şiirler yazılmıştır” diye bilgi verdi.

“Şiir, kelimelerle güzel şekiller kurma sanatıdır”

Şairlerin şiirle ilgili tanımlamalarından da söz eden Tunca, “Yahya Kemal Beyatlı şiiri ‘Bildiğimiz musikiden farklı bir musiki’ olarak tanımlarken, Cahit Sıtkı Tarancı’ya göre şiir ‘Kelimelerle güzel şekiller kurma sanatıdır’, Ahmet Haşim şiiri ‘Söz ile musiki arasında olan fakat sözden ziyade musikiye yakın olan bir lisan’ olarak tanımlar. Necip Fazıl Kısakürek ise şiir için ‘Mutlak hakikati arama işidir’ der” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Program geçmişten günümüze şiir örneklerinin sunulmasıyla son buldu.

Sohbet Odası’nda ayrıca 27 Mart Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla tiyatronun insan yaşamındaki önemi de değerlendirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır