passo
“Etik alanında az sayıda uzman var”

“Etik alanında az sayıda uzman var”

Gün FM’de yayınlanan ve AKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Cengiz Demir’in sunduğu Sağlık Olsun programına AKÜ Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Erbay konuk olarak katıldı. Programda tıp tarihi ve tıp alanında etik konuları konuşuldu. “Dünyada bu alan Biyoetik olarak biliniyor” […]

Gün FM’de yayınlanan ve AKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Cengiz Demir’in sunduğu Sağlık Olsun programına AKÜ Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Erbay konuk olarak katıldı.
Programda tıp tarihi ve tıp alanında etik konuları konuşuldu.
“Dünyada bu alan Biyoetik olarak biliniyor”
Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı’nın tıbbın sosyal boyutuyla ilgilendiğini kaydeden Erbay, “Eskiden bizim alanımızın ismi Deontolojiydi. Bu isimlendirme Alman ekolünden gelmedir. Şimdi Etik veya Tıp Etiği diyoruz. Dünyada bu alan Biyoetik olarak biliniyor. Bu alanın uzmanları olarak ülkemizde sayı bakımından azız. Özellikle genç arkadaşlarımızdan ilgi görüyoruz. Tıp öğrencilerimizden bazıları tıbbın bu alanını da merak ettiklerini ve uzmanlaşmak istediklerini söylüyorlar. Ben Ana Bilim Dalı’nda tek öğretim üyesiyim. Hacettepe’de bile bizim alanda 3 hocamız var” şeklinde konuştu.
“Hekimlik o yıllarda medreselerde okutulmaktadır”
14 Mart Tıp Bayramı’nın tarihçesinden de söz eden Erbay, “14 Mart 1827 yılında İstanbul’da Hekimbaşı Mustafa Behçet Efendi’nin dönemin padişahı Sultan II. Mahmut’u ikna etmesiyle bir tıp okulu açılmıştır. O dönemde II. Mahmut birçok yenileşme hareketi yapmıştır. Orduda da yenilik yapılmıştır. Hekimlik o yıllarda medreselerde okutulmaktadır. Farklı bir bölüm olarak okutulmamaktadır. Hekimbaşı Mustafa Efendi ordunun hekim ve cerrah ihtiyacını karşılamak için Sultan II. Mahmut’a bir tıp okulu açılması gerektiğini söylemiştir. 14 Mart 1827 yılında da bu okul açılmış ve okulun ilk müdürü Mustafa Behçet Efendi olmuştur. Bu okul askeri bir tıp okuludur. Bir süre sonra buraya sivil öğrencilerde alınmaya başlamıştır. İsmi de Mekteb-i Tıbbiye olarak değişmiştir. 1913–1919 yılları arasında I. Dünya Savaşı dolayısıyla okul eğitime ara vermiştir. 1919’da İstanbul işgal altındadır. Dönemin İstanbul Belediye Başkanı Cemil Topuzlu bir hekimdir. 1919’da Tıbbiye’deki öğrenciler işgale isyan için 14 Mart’ta Tıp Bayramını ilk defa kutlamışlardır. 1937 yılına kadar bu şekilde devam etmiştir. 1937’de 12 Mayıs Tıp Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. 1976’dan itibaren de 14 Mart’ı içine alan haftada Tıp Haftası olarak kutlanmaktadır” diye bilgi verdi.
AKÜ Tıp Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır