passo
“Evde sağlık hizmetleri randevu ile çalışır”

“Evde sağlık hizmetleri randevu ile çalışır”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Evde Sağlık Hizmetleri İl Koordinatör Hekimi Dr. Hamza Göyün konuk olarak katıldı. Göyün programda çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Evde Sağlık Hizmetleri için öncelikli olan hastaların yatağa, cihaza ve eve bağımlı olan hastalar olduğunu belirten Dr. Göyün, “Evde sağlık hizmetleri randevu ile çalışır. Ağırlıklı olarak 65 yaş üzeri, kronik ve […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Evde Sağlık Hizmetleri İl Koordinatör Hekimi Dr. Hamza Göyün konuk olarak katıldı. Göyün programda çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.
Evde Sağlık Hizmetleri için öncelikli olan hastaların yatağa, cihaza ve eve bağımlı olan hastalar olduğunu belirten Dr. Göyün, “Evde sağlık hizmetleri randevu ile çalışır. Ağırlıklı olarak 65 yaş üzeri, kronik ve uzun süreli bakım gerektiren hastalıklara maruz kalan yaşlıların yanı sıra, bedensel ve ruhsal açıdan engeli bulunan, kendi ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken, sağlık açısından bakıma muhtaç her yaş grubu hastaları kapsamaktadır. Kısaca yatağa, eve ve cihaza bağımlı olan, kendi başlarına kendi işlerini göremeyen hastalara evinde hizmet verilmektedir” diye konuştu.
“Mesai saatleri içinde hizmet veriliyor”
Evde Sağlık Hizmetleri’nin mesai saatlerinde ve hastaya randevu verilerek gerçekleştirildiğini kaydeden Dr. Göyün, “Sisteme kayıtlı hastalarımızın hastanede bugün randevusu varsa birkaç gün önceden evde sağlık hizmeti aldıkları hastane birimini arayarak durumu bildirmeleri ve ona göre planlama yapılması sağlanmalıdır. Yoksa, ‘hadi gelin, beni götürün’ denildiği zaman ekipler görevde olduğu için hizmet verilemez” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Hastaya güvenli bir ortam sağlanması çok önemlidir”
Hasta yakınlarından beklentilere de değinen Dr. Göyün, “Hastaya güvenli bir ortam sağlanması çok önemlidir. Hastanın günlük bakımının yapılması ve ilaçlarının zamanında kullandırılması yine hayatidir. Hastaların beslenme düzenlerinin oluşturulması ve yatan hastaların yatak yaralarının önlenmesi de sağlanmalıdır” dedi.
“Evde Sağlık Hizmetleri Ulusal Çağrı Merkezi numarası 444 38 33”
Sağlık Bakanlığı Evde Sağlık Hizmetleri Ulusal Çağrı Merkezi numarasının 444 38 33 olduğunu belirten Dr. Göyün, Afyon Devlet Hastanesi’nde bulunan Evde Sağlık Hizmetleri birimine ise 0 272 444 43 34 numaralı telefondan 8158 dahili numara ile ulaşılabileceği bilgisini verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır