passo
“Evde sıkılmak hastanede Kovid-19 teşhisiyle yatmaktan iyidir”

“Evde sıkılmak hastanede Kovid-19 teşhisiyle yatmaktan iyidir”

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Klimik Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Neşe Demirtürk Kovid-19 salgınıyla ilgili merak edilen soruları Gün FM’de telekonferans yöntemiyle katıldığı yayında yanıtladı. Korona virüsün tüm ağırlığıyla hem ülkemizde hem de dünyada yoğun olarak yaşandığını belirten Demirtürk, “İlimizde bu virüs büyük şehirlere göre […]

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Klimik Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Neşe Demirtürk Kovid-19 salgınıyla ilgili merak edilen soruları Gün FM’de telekonferans yöntemiyle katıldığı yayında yanıtladı.
Korona virüsün tüm ağırlığıyla hem ülkemizde hem de dünyada yoğun olarak yaşandığını belirten Demirtürk, “İlimizde bu virüs büyük şehirlere göre daha orta seviyede seyrediyor. Bizde salgını hissediyor ve hasta takibi yapıyoruz. Ama büyük şehirlerde görülen yoğunluk ilimizde yok. Bundan sonra da böyle gitmesi için Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyelerine uyum gerekiyor” diye konuştu.
“Olağanüstü günlerden geçiyoruz”
Karantina günlerinde bir ayı doldurmak üzere olduğumuzu kaydeden Demirtürk, “İnsanların bir arada durmalarını önlemek için gerekli uyarılar sürekli yapılıyor. Bu elbette kolay değil. İnsanın kendini sosyal yaşamdan izole edip evine kapanması, sosyal yaşantısına ara vermesi bugüne kadar alışık olduğumuz bir şey değil. Olağanüstü günlerden geçiyoruz. Bir hekimin de böylesi bir durum nadir olarak başına gelir. Bu olağanüstü durumda salgını kontrol etmek için herkesin destek vermesi gerekiyor. İşi olanlar mecburen dışarıya çıkıyorlar. Dışarıya çıktığımızda sosyal mesafe kuralına uyulması, el temasında bulunmakta mümkün olduğunca uzak durulması ve el hijyenine dikkat edilmesi çok önemli. Kalabalık ortamda bulunduğumuzda maske kullanılması gerekir. İş ortamında birkaç kişi bir arada bulunuyorsak mutlaka maske kullanalım. Bunlar çok önemli. İşi olmadığı halde evde sıkılıp dışarı çıkanlardan bir müddet daha sıkılmaya devam edip evde kalmalarını rica ediyorum. Evde sıkılmak hastanede Kovid-19 teşhisiyle yatmaktan inanın çok daha iyidir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Tedbirlere uyarak bu salgını atlatabiliriz”
Bu zor günlerde sabırla uyarılara uymanın vatandaşlık görevi olduğunu belirten Demirtürk, “Sadece kendi sağlığımızı korumak için değil etrafımızdakilerin de sağlığını korumak adına uyarılara harfiyen uyalım. Bu salgından kurtulmak için bir müddet daha sıkılmaya devam edelim. Tedbirlere uyarak bu salgını atlatabiliriz” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır