passo
EYT sayesinde gelsin emeklilik

EYT sayesinde gelsin emeklilik

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Emekli Sayısı 14 milyona yaklaştı Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in açıklamalarına göre EYT’nin Aralıkta Mecliste görüşüleceğini ve Ocak’ta ise başvuruların alınacağını belirten Gazeteci İsmail Akar, “Şubat veya Mart ayında […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

Emekli Sayısı 14 milyona yaklaştı

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in açıklamalarına göre EYT’nin Aralıkta Mecliste görüşüleceğini ve Ocak’ta ise başvuruların alınacağını belirten Gazeteci İsmail Akar, “Şubat veya Mart ayında ise yaklaşık 1 milyon500 bin kişi emekli olacak. 8 Eylül 1999 tarihinden sonra işe girenler periyodik olarak şu an geçerli olan yasaya göre emekli olacaklar. Bu tarihten önce işe başlayanlar ise kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yılda emekli olabilecekler. Bu kişilerin en az 5 bin gün prim ödemeleri şartı da aranıyor. Bugünkü duruma göre kademeli bir geçiş vardı. Kadında 58, erkekte 60 yaş şartı vardı ve prim gün sayısı da 7 bin gündü. Birçok kişi emeklilikte yaşa takılıyordu. Bunun önüne geçmek için uzun süredir bu konuda çalışma yapılıyordu ve çalışmalarda sona gelindi. Türkiye’de 8 milyon 600 bin işçi, 2 milyon 700 bin Bağ-Kur ve 2 milyon 400 bin memur emeklisi var. Toplam emekli sayısı 13 milyon 740 bin. Her yıl 810 bin kişi emekli oluyor. Hem EYT’li hem de normal emekli olanlara bakıldığında 2023 yılında yaklaşık 3 milyon kişi emekli olacak. Bu afaki bir rakam olarak söylenebilir. Şu an en düşük emekli maaş 3 bin 500 TL. Önümüzdeki yıl gelecek zamlarla 6 bin- 6 bin 500 TL civarına çıkacak. Şu an ülkemizde 2 çalışan 1 emekliye denk geliyor” diye konuştu.

 

Herkes Devlete kapak atayım derdinde

Ülkemizde neredeyse herkesin devletten bir iş bulma umuduyla yaşadığını söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Okulu bitiren gençlerimiz kapağı hemen devlete atmaya çalışıyor. Bu da devlette bir yığılmaya neden oluyor. Ülkemizde işin gerçeği bu. İnsanlarımız umudunu devlete bağlamış durumda. Türkiye’de emekli nüfusu çok fazla. Sayılar arttıkça kişilere milli gelirden düşen pay da azalıyor. Sonra geçim sıkıntısı başlıyor. Bu kişilerin az maaş almaları ayrı bir problem. Eskiden 3-4 çalışan 1 emekliye denk gelirken şimdi 2 çalışan 1 emekliye denk geliyor. Bu ciddi bir sıkıntı oluşturmaya başladı. 1999’dan önceki dönemde kadınlar çalışmaya başladığında 20 yıl, erkekler ise 25 yılda emekli olabiliyorlardı. Bazı meslek gruplarına ise yıpranma yılı ekleniyordu. Türkiye erken emeklilik açısından dünyanın gözünde emekliler cenneti olarak görünüyor. Emeklilikte yaşa takılanlar uzun süredir seslerini duyurmaya uğraşıyorlar ve yakın bir zamanda yasalaşacak. Bu yasa çıktığında sanırım EYT’liler mutlu olacaklar” dedi.

 

EYT İşten çıkarmalara yol açabilir

EYT’de mağdur olanların işçiler olduğunu söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Memurlarda böyle bir sıkıntı yok. Onlar şartları daha iyi olduğu için uzun süreler çalışmaya devam ediyorlar. Memurlarda çalışma güvenliği iyi. Devlete kapağı atan emekli olmak istemiyor. Bu nedenle 65 yaş şartı çıkmış. İşçilerin iş güvenliği daha az veya yok. Tarım işçisi veya  inşaat işçisini düşünün. Ayrıca özel sektörde insanları 65 yaşına kadar çalıştırmıyorlar. 50’li yaşlardan sonra daha genç birini bulup işten çıkarıyorlar. O yaştan sonra bu kişilerin iş bulmaları da oldukça zor. EYT için bu insanlar mücadele ediyorlar. EYT çıkarsa emekli olacağım diyen memurlar da var ama bence bunların çoğu emekli olmaz. Çünkü insanlar maaşlarının düşmesini istemez. EYT’de ciddi bir mağduriyet vardı. Şu an ekonomik bir sıkıntı var. Enflasyondan dolayı insanların gelirleri düştü. EYT çıkınca çoğu firma emekli olan personelinin çıkışlarını verecek. İşten çıkarmalar artacak. Bunların yerine yeni mezun gençleri alacaklar” şeklinde konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır