passo
“Fakültemizde çene cerrahisi alanında tüm operasyonlar yapılıyor”

“Fakültemizde çene cerrahisi alanında tüm operasyonlar yapılıyor”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu. AKÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Yusuf Gülsarı’nın hazırlayıp sunduğu Sağlık Olsun programına bu hafta AKÜ Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Atalay konuk olarak katıldı. Programda ağız, diş ve çene cerrahisi hastalıkları konuşuldu. “Hastalarımız […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu.

AKÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Yusuf Gülsarı’nın hazırlayıp sunduğu Sağlık Olsun programına bu hafta AKÜ Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Atalay konuk olarak katıldı.

Programda ağız, diş ve çene cerrahisi hastalıkları konuşuldu.

Hastalarımız operasyon sırasında ve operasyon süresince en ufak bir ağrı duymuyorlar”

Hastalarda Diş Hekimi fobisinin zaman zaman görüldüğünü kaydeden Yrd. Doç. Dr. Yusuf Atalay, “Günümüzde artık teknoloji çok gelişti. Gerek lokal anestezi gerekse gazla yaptığımız uygulamalarda veya diğer uygulamalarda hastalarımızın konforu tamamen sağlanmış durumda. Hastalarımız operasyon sırasında ve operasyon süresince en ufak bir ağrı duymuyorlar. Sağlıklarına kavuşmuş bir şekilde evlerine dönüyorlar. Her operasyonda olduğu gibi hastalarımızın operasyon sonrası ufak ağrıları olabilir. Bunları azaltmak için verdiğimiz hap ve iğnelerle, gargaralarla ağrıları minimuma indiriyoruz” diye konuştu.

Eskiden hastalarımız çevre illere gidiyorlardı”

Diş Hekimliği Fakültesi’nde çene cerrahisi alanında tüm operasyonların yapıldığını belirten Atalay, “Bu operasyonları gerek lokal anestezi ile gerekse genel anestezi ile yapıyoruz. Eskiden hastalarımız çevre illere gidiyorlardı. Şimdi ise hastalar çevre illerden ilimize geliyorlar. Özellikle Uşak ve Kütahya’dan çok yoğun bir talep alıyoruz. Buna ilimizdeki hastalarda eklenince yoğunluk daha da artıyor. Üç ilin nüfusuna baktığınızda yaklaşık 3 milyona yakın insana çene cerrahisi alanında hizmet veren tek resmi kurum biziz. Yoğunlukla ilgili çeşitli şikâyetler alıyoruz. Bu noktada halkımızdan anlayış bekliyoruz” şeklinde değerlendirmede bulundu.

20 yaş dişleri mutlaka çekilmelidir diye bir şey yoktur”

20 yaş dişleriyle ilgili açıklamada bulunan Atalay, “20 yaş dişleri mutlaka çekilmelidir diye bir şey yoktur. Nasıl ki azı dişleri ağzımızda sürüyorsa, 20 yaş dişleri de sürebilmektedir. Ya da gömülü kalabilmektedir. 20 yaş dişinin çekilmesiyle ilgili kararı muayene eden hekim verecektir. Hem ağız muayenesi hem de film çekilmesi neticesinde bu durum anlaşılacaktır. Gerekli durumlarda operasyon için hastalar bize yönlendirilir ve bizler operasyonu yaparız” şeklinde konuştu.

AKÜ Tıp Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır