• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Farkında ol ama farklı bakma”
“Farkında ol ama farklı bakma”
2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle Gün FM’de özel bir yayın düzenlendi. Programa Afyonkarahisar Otistik Çocuklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı ve Değişim Otizm Federasyonu Genel Sekreteri Fatma...
4 Nisan 2019 13:44
Font1 Font2 Font3 Font4

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle Gün FM’de özel bir yayın düzenlendi. Programa Afyonkarahisar Otistik Çocuklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı ve Değişim Otizm Federasyonu Genel Sekreteri Fatma Kilci Kavas konuk olarak katıldı.
2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle birçok etkinlik gerçekleştirildiğini belirten Afyonkarahisar Otistik Çocuklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatma Kilci Kavas, “Afyonkarahisar Valimiz Sn. Mustafa Tutulmaz’ın öncülüğünde 7 kurumun katıldığı bir yürüyüş düzenledik. Destek veren herkese teşekkür ederiz. Otizm doğuştan var olan, yaşamın ilk 3 yılında belirginleşen, sosyal-iletişimsel alanda belirgin yetersizlikleri olan, sınırlı, tekrarlayıcı davranışlar ve ilgi alanları ile seyreden bir bozukluktur. Otizmin bugün için kabul edilen en önemli tedavi aracı otizmde etkinliği kanıtlanmış özel eğitim modelleridir. İlimizde bir gündüz bakımevi açıldı. Bu bizler için çok sevindirici. Emek veren herkese çok teşekkür ederim” diye konuştu.
“Erken tanı erken müdahale için önemlidir”
Otizmin belirtilerinden bahseden Kavas, “Çocuğunuzun sanki duymuyormuş gibi davranması, adıyla seslenince bakmaması, etrafındaki insanlara ilgi göstermemesi, aile üyelerine ve bakıcısına bile ilgisiz kalması, göz teması kurmaması veya birkaç saniyeden uzun süre göze bakmaması, ona bakıldığında veya karşısındaki ona güldüğünde karşılık vermemesi, işaret parmağını kullanarak ilgisini çeken şeyi göstermemesi, ilgisini, sevincini paylaşmaması, yalnız başına oynamayı tercih etmesi, diğer çocuklarla ilgilenmemesi ve oynamaması, parmakla bir şey gösterildiğinde ilgilenmemesi, dönüp bakmaması, 16 aylık olduğunda tek kelimeleri anlamlı olarak söyleyememesi, takıntılı ve tekrarlayıcı davranışlarının olması otizmin uyarıcı belirtileri olarak sıralanabilir. Erken tanı erken müdahale için önemlidir. Çocuğunuzda otizm belirtileri olduğunu düşünüyorsanız en yakın çocuk Ergen Ruh Sağlığı uzmanına başvurunuz” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Tüm engelli çocuk ailelerine çocuklarını eve hapsetmemeleri çağrısında bulunan Kavas, topluma seslenerek, “Farkında olun ama farklı bakmayın” dedi.
Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile görüşen Kavas yayın dolayısıyla teşekkür etti. Akar ise Gün FM olarak otistik çocukların ve ailelerinin daima yanlarında olduklarını belirtti.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa