passo
“Farkında ol, farklı bakma”

“Farkında ol, farklı bakma”

Gün FM’de  Basın Odası programında 3 Aralık Dünya Engelliler Günü yorumlandı. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Her insanın bir engelli adayı olduğunu söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “1992 yılından bu yana 3 Aralık farkındalık günü olarak anılıyor. Ülkemizde 5 milyona yakın engelli birey bulunuyor. Dünyada ise engelli […]

Gün FM’de  Basın Odası programında 3 Aralık Dünya Engelliler Günü yorumlandı.

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

Her insanın bir engelli adayı olduğunu söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “1992 yılından bu yana 3 Aralık farkındalık günü olarak anılıyor. Ülkemizde 5 milyona yakın engelli birey bulunuyor. Dünyada ise engelli bireylerin oranı yüzde 15. Engellilere ve onlara bakanlara devlet maaş veriyor. Bu sosyal devletin bir gereğidir. Engelliler için gelir vergisi, ÖTV ve gümrük vergilerinde indirim yapılıyor. Tıbbi medikal ve eğitim araçlarında KDV indirimi sağlanıyor. Ayrıca evde bakım hizmetleri de engellilerimiz için bir kolaylık sağlıyor. Zihinsel, işitme, görme, ortopedik, dil-konuşma, ruhsal ve duygusal gibi engellilik çeşitleri bulunuyor. Engellilerin farkında olalım ama farklı bakmayalım. Onların sosyal hayata katılmaları çok önemli” diye konuştu.

“Engelli bireyler dışlanmamalı”

Son yıllarda engellilerle ilgili önemli adımların atıldığına değinen Gazeteci Ahmet Tunca, “Engelli yurttaşlarımız artık hayatın içine çıkıyorlar. Geçmişte hayata maalesef bu kadar katılamıyorlardı. Devlet engellilere iş veriyor, maaş bağlıyor. Kimseye muhtaç olmadan yaşamaları sağlanıyor. Hukuk Fakültesinde öğrenciyken görme engelli bir arkadaşım vardı. Başarıyla mezun olup, uzun yıllar hukuk alanında çalıştı. Yine bir hastalık dolayısıyla gözlerini kaybeden bir öğretmeni tanıyorum. O da iki üniversite bitirip başarıyla mesleğini ifa etti ve kitaplar yazı. Bana göre bir ülkenin sosyal açıdan gelişimi engellilere yapılan hizmetle ölçülür. Engelli bireyler dışlanmamalı. Onların hayatını kolaylaştırmak için yapılanları hepimiz desteklemeliyiz” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Engelliler daha çok yaşama katılmalı”

Hükümetin en başarılı olduğu alanlardan birinin engellilere yapılan çalışmalar olduğunu belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Engellileri topluma kazandırmaya yönelik yapılan tüm çalışmaların yanındayız. Bana göre engelli bireylere yapılan hizmetler açısından dünyadan daha iyi durumdayız.Bir evde engelli olması onlara sağlanan yardım ve imkanlar sayesinde o ailenin yaşamını kolaylaştırıyor ve doğal olarak engelli bireyinde bakımını ve  yaşamını kolaylaştırıyor Dinimizin engelliliğe bakışını da unutmamalıyız. Cuma hutbesinde de hu konu işlendi. Engelli olup başarıyı yakalaşmış birçok isim sayabiliriz. Engelliler fırsat tanındığında mutlaka başarıyı yakalıyor. Engelliler için yapılan yollara engeller konulmamalı. Engelli asansörleri, otoparkları gereksiz yere kullanılmamalı. Engelliler daha çok yaşama katılmalı. Bu bizlerin yaşam kültürünü de geliştirecektir” dedi.

Programın ikinci bölümünde zincir marketler üzerinden ekonomi değerlendirildi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır