passo
Fidan yapılandırma konusunda bilgiler verdi

Fidan yapılandırma konusunda bilgiler verdi

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Samet Fidan Gün FM’de yayınlanan Gündem programına konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Fidan yapılandırma konusunda bilgi verdi. Yapılandırma hangi alacak ve borçları kapsıyor? Yapılandırmanın hangi alacak ve borçları kapsadığını konusunda değerlendirmede bulunan Fidan, “2016 yılı Haziran ve önceki aylara ait olup, 19.08.2016 […]

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Samet Fidan Gün FM’de yayınlanan Gündem programına konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Fidan yapılandırma konusunda bilgi verdi.
Yapılandırma hangi alacak ve borçları kapsıyor?
Yapılandırmanın hangi alacak ve borçları kapsadığını konusunda değerlendirmede bulunan Fidan, “2016 yılı Haziran ve önceki aylara ait olup, 19.08.2016 ve öncesinde tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan, sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, genel sağlık sigortası primi, isteğe bağlı sigorta ve topluluk sigortası primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı primi, idari para cezaları kurumca tahsil edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı, 30 Haziran 2016 tarihine kadar bitirilmiş özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi borç asılları ile bu borçlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı tutarları yapılandırma kapsamına giren alacakları oluşturmaktadır” şeklinde konuştu.
“Yapılandırma için herhangi bir teminat istenmeyecek”
“Yapılandırma için herhangi bir teminat istenmeyecek” diyen Fidan, “Tatbik edilen hacizler yapılan ödemeler nispetinde kaldırılacak ve buna isabet eden teminatlar iade edilecek. Tatbik edilen hacizlere konu mallar borçlunun talebi halinde satılabilecek. Borcu yoktur yazısı alabilecek. Borçlardan dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacak” diye bilgi verdi.
“İkiden fazla ödenmemsi veya eksik ödenmesi durumunda yapılandırma hakkı kaybedilir”
Yapılandırma hakkının hangi durumlarda kaybedileceğini de açıklayan SGK İl Müdürü Fidan, “Yapılandırma taksitlerinden ilk ikisinin süresi içinde ödenmemesi, taksitlendirme süresi içerisinde tahakkuk edecek cari ay prim borçlarının, bir takvim yılı içerisinde, ikiden fazla ödenmemsi veya eksik ödenmesi durumunda yapılandırma hakkı kaybedilir. Yine bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla taksitin ödenmemesi veya eksik ödenmesi de bu hakkın kaybolmasına yol açar. Taksit tutarının yüzde 10’u aşılmamak kaydıyla 5 Liraya kadar yapılmış eksik ödemeler ihlal sayılmayacaktır” dedi.
“Yapılandırma tutarları önceden görülebilir”
Yapılandırma tutarlarının önceden görülebileceğini de belirten Fidan, “İşverenler e-sigorta, 4B kapsamındaki sigortalılar ile GSS sigortalıları e-devlet üzerinden yapılandırılan borçlarını, taksit turalarını ve ödeme vadelerini görebilecektir” şeklinde konuştu.
Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen Fidan, Gün FM’in bilgilendirici yayınlarının devamını diledi. Akar ise Fidan’a yayın dolayısıyla teşekkürlerini sunarak başarılar diledi. Yayın esnasında SGK İl Müdürü Özel Kalem Müdürü Mehmet Ali Genç de hazır bulundu.
Fidan Gün FM’in Konuk Defterine de görüşlerini yazarak imzaladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır