Afyon Gün Fm 99.9
 • Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
Fidan: “Yapılandırmada son gün 31 Temmuz”
Fidan: “Yapılandırmada son gün 31 Temmuz”
SGK İl Müdürü Samet Fidan, “7143 yasadan yararlanmak isteyenler için İl Müdürlüğümüz ve dokuz ilçemizde bulunan Merkez İlçe Müdürlüğü personeli hizmet vermeye devam edecekler” dedi. SGK İl Müdürü Samet Fidan...
26 Temmuz 2018 14:33
Font1 Font2 Font3 Font4

SGK İl Müdürü Samet Fidan, “7143 yasadan yararlanmak isteyenler için İl Müdürlüğümüz ve dokuz ilçemizde bulunan Merkez İlçe Müdürlüğü personeli hizmet vermeye devam edecekler” dedi.

SGK İl Müdürü Samet Fidan Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın sunduğu Gündem programına konuk olarak katıldı.
SGK borçlarına yönelik yeniden yapılandırmayla ilgili açıklama yapan SGK İl Müdürü Samet Fidan yaptığı açıklamada başvuruların 31 Temmuz’a kadar yapılması gerektiğini belirterek, “Bu kanun hükümlerinden yararlanmak için borçluların dava açmamaları, açılan davalardan vazgeçmeleri ve kanun yollarına başvurmamaları gerekiyor.Salı günü son gün olmasından dolayı cumartesi ve Pazar günleri de SGK binalarımız açık olacak” diye konuştu.
Yapılandırmanın kapsamını anlattı
Programda yapılandırmanın kapsamıyla ilgili konuşan Fidan, “Mevcut yapılandırma 2018 yılı Mart ayı ve öncesi dönemlere ait, 4/a, 4/b ve 4/c sigortalılarına ait sigorta primleri, işsizlik sigortası primi, idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı veya işveren ya da üçüncü kişilerin sigortalılara yaptıkları haksız fiiller sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz bağlanan gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, Bağ-Kur sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacakları kapsıyor. Bu kanun hükümlerinden yararlanmak için borçluların dava açmamaları, açılan davalardan vazgeçmeleri ve kanun yollarına başvurmamaları gerekmektedir. Peşin ödeyene gecikme zammı/cezası yerine hesaplanan Yİ-ÜFE’de yüzde 90 indirim sağlanacaktır İlk iki taksiti süresinde ödeyene gecikme zammı/cezası yerine hesaplanan Yİ-ÜFE’de yüzde 50 indirim olacaktır. İdari para cezası anaparalarının 31 Ağustos’a kadar ödenmesi halinde yüzde 50’si silinecek” dedi.
İlk iki taksitin ödenmesi zorunlu
Taksitlendirmeye dair bilgiler aktaran Fidan, “Yapılandırılmış borçlarını taksitle ödemeyi tercih edenler, 6, 9, 12, 18 eşit taksitle ödeme yapabileceklerdir. Ödemeleri iki ayda bir yapılacaktır. Son ödeme tarihinin tatile denk gelmesi halinde ödeme süresi ilk iş günü mesai sonunda bitecektir.İlk taksit ödemesi 31 Ağustos ikinci taksit ise 31 Ekim tarihinde olacak.İki iki taksit mutlaka ödenmesi lazım. Peşin ödemelerde ise 31 Ağustos ancak 30 Eylül’e kadar yapılan peşin ödemelerde dahi kapsamdan çıkılmayacak.Yapılandırma kanununa göre süresinde ödenen alacaklara, kanunun yayımı tarihinden sonra gecikme zammı ve gecikme cezası uygulanmayacaktır. Yapılandırma için herhangi bir teminat istenmeyecektir.Yapılandırma kapsamında yapılacak ödemeler tutarında, tatbik edilen hacizler kaldırılacaktır. Tatbik edilen hacizlere konu mallar borçlunun talebi halinde satılabilecektir. Borçlardan dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacaktır. Taksitlendirmede ilk taksitin ödenmesi durumunda borcu yoktur yazısı alınabilecektir.
Teşvik devam edecek
İl SGK müdürü Fidan teşvik konusunda şunları anlattı.’ Yapılandırma devam ettiği sürece yapılandırma dışındaki borçlarının ödenmesi kaydıyla sigorta primi teşvik uygulamalarından yararlanabilecektir. Yapılandırmanın bozulması halinde yararlanılan teşvikler geriye yönelik iptal edilmeyecektir”
Başvuruların E-bildirge kanalıyla veya elden ya da posta yoluyla ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılabileceği gibi internetten de gerçekleştirilebileceğini kaydeden Fidan, ödemelerin banka şubelerine yapılabileceği gibi ayrıca banka ve kredi kartı ile ödenebileceğini söyledi.
Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı ile görüşen SGK İl Müdürü Samet Fidan yayın dolayısıyla Akar’a teşekkür etti. Akar ise Fidan’a çalışmalarında başarılar diledi.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa