passo
“Filiz Akın Afyon’lu”

“Filiz Akın Afyon’lu”

Gün FM’de ayda bir yayınlanan Geçmiş Zaman Olur ki isimli programda ilimizde çekilen bazı filmler ile Afyonlu sanatçılar Filiz Akın ve Sadettin Düzgün’ün yaşamları konuşuldu. Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar ve Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in birlikte sundukları Geçmiş Zaman Olur ki programında yerel tarih konuşulmaya devam ediliyor. “Hacı Vasıflar veya Hamamcılar olarak bilinen sülaleye […]

Gün FM’de ayda bir yayınlanan Geçmiş Zaman Olur ki isimli programda ilimizde çekilen bazı filmler ile Afyonlu sanatçılar Filiz Akın ve Sadettin Düzgün’ün yaşamları konuşuldu.
Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar ve Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in birlikte sundukları Geçmiş Zaman Olur ki programında yerel tarih konuşulmaya devam ediliyor.
“Hacı Vasıflar veya Hamamcılar olarak bilinen sülaleye mensuptur”
Türk Sineması’nın dört yapraklı yoncasından biri olan Filiz Akın’ın pek bilinmese de Afyonkarahisarlı olduğunu belirten Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar, “Gerçek ismi Suna Akın’dır. Hacı Vasıflar veya Hamamcılar olarak bilinen sülaleye mensuptur. Hakim Bekir Sami Akın’ın kızıdır. Filiz Akın, ilkokula annesi Leman Hanım’ın vekil öğretmenlik yaptığı ilimizde başlamıştır. Annesi Leman Hanım bir dergiye verdiği mülakatında kızı Filiz’in çocukluk yıllarında resim sanatında oldukça yetenekli olduğunu anlatmış ve ilimizle ilgili hatıralarından bahsetmiştir. 7 yaşındayken anne ve babası ayrılan Filiz Akın hayatının sonraki bölümünde annesinin yanında Ankara’da büyümüştür. Filiz Akın yıllar sonra bir dergiye verdiği röportajında çocukluk yıllarında ilimizde geçen eski bir bayram anısını anlatmış ve annesini çok korktuğu mandalardan koruduğunu söyleyerek dedesi tarafından cesareti nedeniyle ödüllendirildiğini söylemiştir” diye konuştu.
Yine Afyonkarahisarlı olan oyuncu Sadettin Düzgün’ün sanat yaşamı da Özpunar tarafından dinleyicilere aktarıldı.
Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir de ilimizin doğal güzellikleri ile bir plato görünümünde olduğunu söyleyerek sinemacıların yeni gözdelerinin Afyonkarahisar olduğunu belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır