passo
Fırat: “Evde hasta ziyareti uygulaması başladı”

Fırat: “Evde hasta ziyareti uygulaması başladı”

Gün FM’de AKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Cengiz Demir’in hazırlayıp sunduğu Sağlık Olsun programına bu hafta 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Deniz Fırat konuk olarak katıldı. “14 Mart bize, Türkiye’ye özgü bir gündür” Programda 14 Mart Tıp Bayramı ile ilgili bilgiler veren Fırat, “14 Mart […]

Gün FM’de AKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Cengiz Demir’in hazırlayıp sunduğu Sağlık Olsun programına bu hafta 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Deniz Fırat konuk olarak katıldı.

“14 Mart bize, Türkiye’ye özgü bir gündür”

Programda 14 Mart Tıp Bayramı ile ilgili bilgiler veren Fırat, “14 Mart bize, Türkiye’ye özgü bir gündür. Diğer ülkelerdeki benzer kutlamalar farklı ay ve günlerde yapılıyor. 14 Mart’ın bizde kutlanmaya başlanması ise 2.Mahmud döneminde ilk cerrahhanenin kurulmasına dayanır. 14 Mart 1827 yılına denk gelen modern tıp eğitiminin bu başlangıcı İstanbul’un işgali sırasında tıp öğrencilerinin protesto günü olmuş, bir yurt savunması hareketi olarak doğmuştur. 1976’dan beridir de sadece 14 Mart günü değil, o hafta da Tıp Bayramı haftası olarak kutlanmaya başlandı. Bu açıdan bakınca meslektaşlarımızın vatan için öne atıldığını görmek, burada öncü olduğunu bilmek tıp camiasında görev yapan bizlerin bir övünç kaynağıdır. Bu vesile ile geçmişte vatan ve hizmet için fedakârlık gösteren meslektaşlarımızı rahmetle anıyorum” diye konuştu.

“Etkinliklerle Tıp Bayramı’nı dolu dolu geçirmeye çalışıyoruz”

14 Mart Tıp Bayramı’nın tıp camiası arasında dayanışmayı, yardımlaşmayı ve kaynaşmayı arttırdığını kaydeden Fırat, “Bu hafta dolayısıyla daha sık biraraya geliyoruz. Bu beraberlik hem sorunlarımızın çözümünde ortak hareket etmeye vesile olduğu gibi hem de mesleki bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Bu beraberliğe yönelik çeşitli organizasyonlar yapıyoruz. Meslekte uzun yıllar emek vermiş arkadaşlarımıza, büyüklerimize vefa göstererek günün anısına küçük bir hediye veriyoruz. Akademik düzeyde sunumlar yapıyoruz. Sizlerin vesilesi ile de basında yer alıp kamuoyu ile buluşmaya çalışıyoruz. Kısacası bu gibi etkinliklerle Tıp Bayramı’nı dolu dolu geçirmeye çalışıyoruz” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Sağlık Müdürlüğümüzün telefonu 444 04 30”

Şubat ayı ile birlikte evde hasta ziyareti uygulamasının başladığı bilgisini veren Fırat, “Evde hasta ziyareti, Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun bizzat üzerinde durduğu bir uygulama. Hastanelerimizden, aile hekimlerimizden, 112’den hizmet alıp tedavisi tamamlandıktan sonra evlerine gönderilen hastalarımızı ziyaret edip dilek ve şikayetlerini dinliyoruz. Bazen bizim meslek körlüğü ile göremediklerimizi hastalarımız daha iyi tespit ediyorlar. Ya da farklı önerilerde bulunuyorlar. Uygulamanın en büyük amacı bu. Her ay merkez ve ilçelerde yönetici düzeyinde hasta ziyaretlerine devam edeceğiz. Bu noktada vatandaşlarımıza bir hatırlatmada bulunmak istiyorum. Bu uygulamayı kötüye kullanmak isteyenler olabilir. Kapısı çalınan vatandaşımız, bizlerin kimliğini doğrulamadan lütfen kapıyı açmasın. Sağlık Müdürlüğümüzün telefonu 444 04 30. Buradan bize ulaşıp teyit etsinler. İlçelerdeki vatandaşlarımız da ilçelerindeki hastaneleri arayıp yöneticilerin kendilerine ziyarete gelip gelmediğini kontrol edebilirler” şeklinde konuştu.

Sağlıkta ve hayatın her alanında şiddetin hiç olmaması dileklerini ileten Fırat, dinleyicilerden gelen soruları da yanıtladı.

AKÜ Tıp Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır