passo
“Fiziksel aktivite çok önemlidir”

“Fiziksel aktivite çok önemlidir”

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Harun Taşkın konuk oldu. Programda Covid 19 sonrası fiziksel aktivite ve egzersiz konusu işlendi. “Covid-19 enfeksiyonu geçirmiş hastalarda solunumsal ve fiziksel işlev bozuklukları gelişebilmektedir” diyen Taşkın, “Düzenli olarak planlanan ve uygulanan egzersizler ile immün […]

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Harun Taşkın konuk oldu. Programda Covid 19 sonrası fiziksel aktivite ve egzersiz konusu işlendi.

“Covid-19 enfeksiyonu geçirmiş hastalarda solunumsal ve fiziksel işlev bozuklukları gelişebilmektedir” diyen Taşkın, “Düzenli olarak planlanan ve uygulanan egzersizler ile immün sistemi güçlendirmek virüsün yaratacağı hasarı azaltacaktır. Farklı egzersiz modaliteleri immün sistemini önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle kişiselleştirilmiş metabolik parametrelere uygun beslenme ve fiziksel aktivite programlarıyla bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi COVID-19 sürecinde katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

“Hareketsiz yaşam hastalıkları beraberinde getirir”

“Karantina dönemindeki hastalar düzenli fiziksel aktiviteye devam etmelidir” tavsiyesinde bulunan Taşkın,  “Çünkü hareketsiz yaşam beraberinde kronik sağlık sorunlarını, kilo artışını, kas gücü kaybını ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Özellikle yoğun bakımda kalan hastaların yürüme ile birlikte dengede bozulma, kas, akciğer ve kalp fonksiyonlarında azalmalar yaşanmakta. Bu hastalığı geçirmiş olan kişilerde fizik tedavi ve rehabilitasyon çok önemlidir. Bu nedenle fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarına katılmalarını öneriyoruz” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır