passo
Fizyotarapi ve Rehabilitasyon konuşuldu

Fizyotarapi ve Rehabilitasyon konuşuldu

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Öğretim Görevlisi Yunus Emre Kundakçı ve Fizyotarapi ve Rehabilitasyon Topluluğu Başkanı 3. Sınıf Öğrencisi Nurullah Ertuğrul konuk olarak katıldılar. Programda Kundakçı ve Ertuğrul bölümleri ve çalışmaları hakkında bilgiler verdiler. Fizyoterapist kimdir? Fizyoterapist kimdir sorusuna yanıt veren Öğretim Görevlisi Yunus Emre Kundakçı, […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Öğretim Görevlisi Yunus Emre Kundakçı ve Fizyotarapi ve Rehabilitasyon Topluluğu Başkanı 3. Sınıf Öğrencisi Nurullah Ertuğrul konuk olarak katıldılar. Programda Kundakçı ve Ertuğrul bölümleri ve çalışmaları hakkında bilgiler verdiler.
Fizyoterapist kimdir?
Fizyoterapist kimdir sorusuna yanıt veren Öğretim Görevlisi Yunus Emre Kundakçı, “Fizyoterapist, yaralanma, hastalık, doğuştan gelen özür, hareket sistemi bozuklukları veya diğer durumlardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarında, kişilerin fonksiyonel limitasyonlarını, ağrıyı, özrü ve yeteneklerini özel ölçme, değerlendirme ve inceleme yöntemleri ile belirleyerek hekimin tanısına göre, fonksiyonun ve fonksiyonel kapasitenin geliştirilmesine yönelik, fizyoterapi ve rehabilitasyon programını planlayan, uygulayan ve tekrar değerlendirerek rapor eden, sağlıklı kişilerin sağlığını devam ettirmek amacıyla uygun egzersizler, koruyucu programlar planlayan mesleki otonomiye sahip olan sağlık personelidir” diye konuştu.
“Dünya Engellilik Raporu’nun bir bölümü rehabilitasyona ayrılmış”
Dünya Engellilik Raporu’nun dördüncü bölümünün rehabilitasyona ayrıldığını kaydeden Kundakçı, “Raporda engelli bireylerin yüksek kalitede rehabilitasyon hizmetlerine ulaşmasının bir insan hakkı konusu olduğu bildirilmekte ve bu kapsamda toplum temelli rehabilitasyon ile ilgili uygulamalar bulunmaktadır. Rehabilitasyon, doğuştan ya da sonradan hastalık, kaza ya da yaralanma nedeniyle bir kısım yeteneklerini kaybetmiş bireyi tıbbi, psikolojik, sosyal ve mesleki yönlerden mümkün olan en iyi düzeye ulaştırmaktır” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“2018 yılı Ekim ayından beri faaliyetteyiz”
AFSÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Topluluğu’nun 2018 yılının Ekim ayında kurulduğunu söyleyen Topluluk Başkanı Nurullah Ertuğrul, “Topluluk olarak bölüm arkadaşlarımızın kişisel gelişimlerini en üst seviyeye çıkararak üniversiteden en iyi CV ile mezun olmalarına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Arkadaşlarımızı sadece akademik olarak değil, sosyal ve kültürel olarak da gelişimlerini gerçekleştirmeyi istemekteyiz” diye konuştu.
“İşaret dili videomuz ilgi gördü”
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle topluluk yönetimi ve bölüm hocaları ile bir işaret dili videosu hazırladıklarını kaydeden Ertuğrul, “Etkinliğimiz ülke çapında bir etkileşime ulaşıp sosyal medya platformlarında beş binin üzerinde bir izlenmeye ulaştı. Ayrıca 3 Aralık nedeniyle üniversitemizde 2 farklı engelli parkuru oluşturduk. Birinde görme engelli, diğerinde yürüme engelli vatandaşlarımızı anlayabilmek için dileyen arkadaşlarımızın bu parkurlarda ilerlemelerini istedik. Bu sayede engellilerimizin sorunlarını en iyi şekilde anlatmaya çalıştık” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır