passo
“Futbol kadar eğitimle de uğraşmalıyız”

“Futbol kadar eğitimle de uğraşmalıyız”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında eğitim konusu değerlendirildi. Programda ilimizde eğitimde başarıyı yükseltmek için Vali Gökmen Çiçek’in öncülüğünde başlatılan çalışmalar ekseninde yapılması gerekenler masaya yatırıldı.   ‘Eğitimde koçluk sistemi başlatıldı’ Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’in geçen hafta Gün FM’e konuk olduğunu anımsatan Gazeteci İsmail Akar, “Sayın Valimiz programda, Afyonkarahisar il genelindeki yatırımlar konusunda ayrıntılı bilgiler […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında eğitim konusu değerlendirildi. Programda ilimizde eğitimde başarıyı yükseltmek için Vali Gökmen Çiçek’in öncülüğünde başlatılan çalışmalar ekseninde yapılması gerekenler masaya yatırıldı.

 

‘Eğitimde koçluk sistemi başlatıldı’

Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’in geçen hafta Gün FM’e konuk olduğunu anımsatan Gazeteci İsmail Akar, “Sayın Valimiz programda, Afyonkarahisar il genelindeki yatırımlar konusunda ayrıntılı bilgiler aktardı, konuşmasının büyük bölümünü de ilin eğitimdeki sorunlarının çözümüne ayırdı. Vali Çiçek, eğitimle ilgili yaptığı eğitimdeki başarı durumunu  yükseltmek yapılacaklar hakkında bilgiler verdi. Vali Çiçek, eğitimde kalıcı başarı için koçluk sitemini getirdiklerini açıkladı. Bu kapsamda, öğrencilerin seviyesini ölçmek için her ay sınav yapıldığını söyleyen Vali Çiçek, bu sınavlar sayesinde hangi öğrencinin hangi dersten eksiği olduğunu tespit ettiklerini ve yetkililer tarafından ailelerin ziyaret edilerek sürece dahil edildiğini aktardı. Ülke genelinde ilimiz eğitimdeki başarıda maalesef alt sıralarda yer alırken, çevremizdeki birçok il ön sıralarda bulunuyor. Bunun yapılacak olan çalışmalar neticesinde düzelmesini umuyoruz. Ayrıca iyi eğitim almış gençlerimiz çalışmak üzere yurt dışına gidiyorlar. Bunun da önüne geçmek lazım” diye konuştu.

 

‘Milli bir sistem oluşturulmalı’

Kendisinin de emekli bir eğitimci olduğunu ve eğitimin çok önemli olduğunu söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Vali Bey’in öncülüğünde başlatılan koçluk sistemi ilimizdeki eğitim çıtasını yükseltecektir. Sayın Vali ve eşinin önderliğinde başlayan Kadın Kültür Evleri projesi de son derece başarılıydı. Koçluk sistemi güzel ama meşakkatli. Öğretmen sayısı az olan okullarda nasıl bir uygulama olacak? Çünkü buralarda bir öğretmen birkaç branşta derse girebiliyor.  Eğitimdeki başarısızlığın nedenleri araştırılıp bunu gidermek için çözümler üretilmeli. Birebir eğitim iyi neticeler alınmasını sağlayacaktır. En önemlisi milli eğitimde milli bir sistem oluşturulmalı” dedi.

 

‘Gençleri ülkemizde tutmalıyız”

Bugüne kadar eğitimde her yeni gelen bakanla yeni bir eğitim sisteminin oluşturulduğunu kaydeden Gazeteci Polat Yılmaz, “Eğitimdeki başarı veya başarısızlığın asıl sorumluluğu Milli Eğitim Bakanlığı’ndadır. Sayın Valinin girişimi son derece iyi niyetli ama eğitimle ilgili asıl girişimi bakanlığın başlatması lazımdır. Ülkemizde eğitimdeki başarı akademik başarıya indirgendi. Oysa bu ülkeye işini iyi yapan ve iyi eğitim almış elektrikçiye de, mobilyacıya da ihtiyaç var. Eğitime dokunan her gayrı milli hareket eğitimi bozar. İyi eğittiğimiz gençleri ülkemizde tutmak için çalışabilecekleri iş alanları oluşturmalıyız. Onları yurt dışına göndermek yerine bu ülkede tutabilmeliyiz” diye konuştu.

 

‘Eğitim bir devlet politikasıdır’

Ülkemizde eğitimle ilgili politikaları iktidara yakın bir sendikanın belirlediğine dikkat çeken Gazeteci Ertuğrul Sevim ise şunları kaydetti: “Beğenmediklerini gönderiyorlar. Halbuki eğitim bir devlet politikasıdır. İyi öğrenciler yetiştirmeliyiz. Eğitimdeki başarıyı yükseltmek için başarısız öğrencileri sınava sokmayın diyen idareciler gördük. Halbuki başarısız öğrencileri nasıl başarılı yapabiliriz diye kafa yormalıyız. İlimizin kırsal nüfusu fazla. Köy ve kasabalarda eğitim seviyesi yükseltilmeli. Eğitimde sadece ilimizde değil ülkenin tamamında bir reform gerekiyor. Futbolla uğraştığımız kadar eğitimle de uğraşmalıyız. Birde olmayan mesleklerde insan yetiştirmemeliyiz.”

Programın son bölümünde, Afyonkarahisar’da görev yapan yerel ve ulusal basının temsilcilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlandı. Konuşmacılar gazeteler ve gazetecilikle ilgili düşüncelerini aktardı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır