passo
Fütürizm nedir?

Fütürizm nedir?

Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Gün FM işbirliğinde süren Kampüs programına Gelecek Araştırmaları Stratejileri Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sedat Büyüksağiş konuk oldu. Büyüksağiş programda Fütürizm hakkında bilgiler verdi. “Fütüroloji geçmişteki ve bugünkü ekonomik, teknolojik ve sosyal eğilimlerden yola çıkarak, gelecekte var olacak akımları öngörmeye çalışan, orta vadeden uzun vadeye uzanan bir gelecek […]

Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Gün FM işbirliğinde süren Kampüs programına Gelecek Araştırmaları Stratejileri Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sedat Büyüksağiş konuk oldu. Büyüksağiş programda Fütürizm hakkında bilgiler verdi.

“Fütüroloji geçmişteki ve bugünkü ekonomik, teknolojik ve sosyal eğilimlerden yola çıkarak, gelecekte var olacak akımları öngörmeye çalışan, orta vadeden uzun vadeye uzanan bir gelecek çalışmasıdır” diyen Büyüksağiş, “Bilimde, teknolojide ve toplumda şu an için geçerli olan şartları ve eğilimleri kullanarak potansiyel gelişmeler üzerinde çalışmak veya gelişmeleri tahmin etmek olarak da tanımlanabilir. İtalyan Şair, Oyun Yazarı Romancı Filippo Tommaso Marinetti, 20’nci yüzyılın başında yayınladığı manifestoyla yeni bir sanat akımının, fütürizmin kurucusu oldu. Hızı yücelten fütüristler, gelenekseli ve geçmişi yıkıp yerine teknolojiyi, hareketi ve dinamizmi getirmeyi savunmuştu. Gelecek hakkındaki, oluşmuş bir gelecek vardır ve biz ona gider ya da onu tahmin ederiz şeklindeki yaygın ve edilgen algıyı değiştirmeyi hedefleyen bakış açısıdır. İnsanlık olarak eriştiğimiz bilgi ve teknolojiyi kullanarak muhtelif gelecekler oluşturulabileceğini kabul eder ve yaşamın tüm boyutları için alternatif senaryolar ile olumlu gelecek tasarımı yapılabileceğini benimser. Multidisipliner yaklaşımla, uzgörülü, yenilikçi, stratejik ve sürdürülebilir öneriler geliştirir” diye konuştu.

Merkezin amacı nedir?

AKÜ Gelecek Araştırmaları Stratejileri Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi hakkında bilgiler veren Büyüksağiş, “Merkezimiz öncelikle gelecekteki teknolojik, sosyal ve iş yaşamı ile sağlık ve pozitif bilimlerdeki bütün disiplinlerin ve teknolojinin insanlığı ne kadar etkileyeceği ve nasıl yön vereceği ile ilgili olarak görüşleri paylaşmak, yöntemlerin geliştirilmesini ve geleceğe yönelik çalışmaların kamuoyu tarafından anlaşılmasını sağlamak amacını taşır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır