passo
GastroAfyon’da tarih ve yer yanlış

GastroAfyon’da tarih ve yer yanlış

4.Uluslararası GastroAfyon Turizm ve Lezzet Festivali nedeniyle Basın Odası programının konusu gastronomi oldu. Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. İlimizin UNESCO tarafından gastronomi alanında ülkemizdeki 3 şehirden biri olduğunu söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “4. Uluslararası GastroAfyon Turizm ve Lezzet Festivali ile […]

4.Uluslararası GastroAfyon Turizm ve Lezzet Festivali nedeniyle Basın Odası programının konusu gastronomi oldu. Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

İlimizin UNESCO tarafından gastronomi alanında ülkemizdeki 3 şehirden biri olduğunu söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “4. Uluslararası GastroAfyon Turizm ve Lezzet Festivali ile bu durum taçlanmış oluyor. Açılışa ilimizin protokolünün yanı sıra Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de katıldı. Festivalden bir gün önce de ilimizden Gastronomi Treni yola çıktı. İlçelerimize ve tarihi noktalara uğrayan trende yolculara Afyon lezzetleri ikram edildi. Festival alanının açık alan olması hem hava hem de hijyen açısından uygun değil. Ayrıca şu sıralarda soğuk havalar başladığı için hem fuar katılımcıları hem de ziyaretçiler zorlanıyor. Önümüzdeki yıl bu hususlara dikkat edilirse daha başarılı bir etkinlik gerçekleştirilmiş olur” diye konuştu.

“Festivalde ekmekle ilgili özel bir stant mutlaka olmalı”

GastroAfyon’un ilimizin lezzetlerine dikkat çekmesi açısından önemli olduğunu belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “İlimiz bir tarım şehri ve ekmek bizim için çok önemli. İlimizde çok çeşitli ekmek var. Bence festivalde ekmekle ilgili özel bir stant mutlaka olmalı. Mesela Afyon’un yufka ekmeği çok özeldir. Yine patatesli kara fırın ekmeğimizin lezzeti emsalsizdir. Bu arada son zamanlarda gıda fiyatları çok yükseldi. Bu konuda hassas davranılmalı. Örneğin sucuğun kilosu 250 Lira olmuş, yine kaymak yüksek fiyata satılıyor. Bunlar halkın alım gücüne göre olmalı. Ve ilgililer tarafından hem fiyatlar hem de hijyen açısından denetimler aksatılmamalı” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Festivalin en büyük şanssızlığı Ekim ayında yapılması”

Dünyada birçok ilin gastronomi şehri olmak istediğine değinen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “UNESCO’dan böyle bir unvanın alınması hiç kolay değil. Festivalin en büyük şanssızlığı Ekim ayında yapılması. Havalar soğudu. Bu tarih değiştirilebilir. İlimiz ulusal basında eskiden maalesef olumsuz hadiselerle gündeme geliyordu. Böylesi olumlu işlerle gündeme gelmesi ilimizin imajı açısından da çok önemli. Son yıllarda hem Motofest ve GastroAfyon gibi etkinliklerle imajımız düzeldi. Tanınan şeflerin fuara katılması, akşamları konserler düzenlenmesi de halkın katılımını arttırır. Sadece soğuk hava olumsuzluk olarak söylenebilir. Tüm emek verenleri kutluyorum” dedi.

“Bu festival mutlaka kapalı alana çekilmelidir”

Ramazan ayında Zafer Meydanında düzenlenen etkinliklerden GastroAfyon’un farkının ne olduğunu sorarak sözlerine başlayan Gazeteci Polat Yılmaz, “Dünyada turizmin yüzde 10’u gastronomi ile ilgili. Biz GastroAfyon’u açık alanda yapıyoruz. Şimdi hava soğuk. Ama sıcak olsaydı da açık alanda yapılması hijyen açısından uygun değil. Bu festival mutlaka kapalı alana çekilmelidir. Mevcut Fuar alanının kapalı bölümünde yapılabilir. Burası yeterli değilse düzenlenebilir veya başka bir alan inşa edilebilir. Ayrıca Kitap Fuarına olduğu gibi ilçe ve beldelerden vatandaşlarımız GastroAfyon’a getirilmeli. Bu ilde yaşayan herkes festivalde neler olduğunu görmelidir” diye konuştu.

Katılımcılara bir dinleyicinin en sevdiği yemekleri sorması üzerine Akar, Yılmaz ve Sevim kuru fasulye yanıtı verirken Tunca ise göce köftesinin en sevdiği yemek olduğunu söyledi.

Programda ATSO ve Borsa seçimleri ile gündemdeki Dezenformasyonla Mücadele Yasası da değerlendirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır