passo
Gazeteci Hacı hakkı Özsoy anılarını kaleme aldı

Gazeteci Hacı hakkı Özsoy anılarını kaleme aldı

Uzun ve bereketli hayatının yarıdan fazlasını gazeteci olarak geçiren, gazeteci, yazar, ve Anadolu basının yaşayan efsanesi H.Hakkı Özsoy’un anılarından oluşan kitabı çıktı. Afyonkarahisar’ın ticaret hayatında da önemli roller oynayan, sanayici ve iş insanı kimliğinin yanı sıra cemiyet hayatında, hayır hasenat işerinde de en oden koşan figürlerden birisi olan Hakkı Özsoy’un kitabının adı “80 Yılı Aşan […]

Uzun ve bereketli hayatının yarıdan fazlasını gazeteci olarak geçiren, gazeteci, yazar, ve Anadolu basının yaşayan efsanesi H.Hakkı Özsoy’un anılarından oluşan kitabı çıktı. Afyonkarahisar’ın ticaret hayatında da önemli roller oynayan, sanayici ve iş insanı kimliğinin yanı sıra cemiyet hayatında, hayır hasenat işerinde de en oden koşan figürlerden birisi olan Hakkı Özsoy’un kitabının adı “80 Yılı Aşan Bir Ömür’den notlar.” Afyonkarahisar’ın günlük yayınlanan en eski gazetesi olan Türkeli’nin yaklaşık 34 yıl sahipliğini yaptıkan sonar emin ellere devredip 80 yılın hatıralarını içeren kitabını yazmaya koyulan Özsoy, özenle biriktirdiği arşivinden çıkardığı belgelerle okuyucularını adeta zamanda bir yolculuğa çıkarıyor.

***

Kitabının ön sözünde şöyle diyor Hakkı bey:

“Kitabımızın adını ‘Bir Ömür’ koyduk. 80 yılı aşan ömrümüzde yaşadığımız sürede iz bırakan, bize gore nesillere aktarılması gereken bilgiler, hatıralar, tarihi olaylar, şahsiyetler, anma, tanıma bu ömrü dolduran, zamanın ayların, yılların nasıl geçtiğinin farkına vardırmayan gelişmeler olmuştur. Dönemleri iç içe yaşayan sosyal, kültürel, ekonomik yapımızla gazete sahibi, gazeteci kişiliğimizle, düşüncelerimiz Bir Ömür’ü yazma kararımızı bize verdirdi.”

***

İyi ki o kararı vermiş. İyi ki anılarını yazmış.

Bir dönem sahibi olduğu Türkeli Gazetesi Yayın Danışmanı ve köşe yazarı, Basın Yayın Derneği Onursal Başkanı gibi görervlerini de halen sürdüren H.Hakkı Özsoy’un bir ömür hatıralarını anlattığı “80 Yılı Aşan Bir Ömür’den notlar” isimli kitabı gazetecilere önemli bir mesajdır bize gore.

Genç gazetecilere mesajı şudur:

Gazeteci arşiv tutar. Sermayesi arşivdir. Günü geldiğinde kendisi yerine arşivini konuşturur.

Yaş almış gazetecilere ise mesajı daha başkadır: Anılarınızı yazın.

Madem gazeteci tarihin tanığıdır. Sizde kalmasın, sizle gitmesin…

Malum…

Afyonkarahisar’da gazetecilik yapanlar anılarını yazmazlar…

Umalım ki Hacı Bey, birçok konuda olduğu gibi bu konuda da yol göstericilik yapmış olsun..

***

Afyon sokaklarında gezen bir kişinin yabancı olduğunu bilecek kadar, yaşadığı şehrin her şeyine vakıf olan Hac Hakkı Özsoy’un (bana göre) Afyon’un en büyük şairi Ali Türk Keskin’I anlattığı kitabı da büyük bir boşluğu doldurmuştu.

Son kitabı da hem kendisini bir nebze olsun tanımak hem de uzun bir zaman

diliminde yaşanmış olayları anlamak açısından son derece yararlı olmuştur..

Kutluyoruz Hacı Hakkı Özsoy’u…

Daha çok kitaplar, yazılar bekliyoruz kendisinden…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır