passo
Gazeteciler Afyon’da

Gazeteciler Afyon’da

Hafta sonu Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı yönetimi ilimize geldi. Türkiye Gazeteciler Federasyonu Türkiye’de 71, Azerbaycan’da 4, Kıbrıs’ta 3 meslek kuruluşu olmak üzere 78 meslek kuruluşu’ ndan oluşan önemli bir Sivil Toplum Örgütü. Meslektaşlarının meseleleri yanı sıra ülke sorunlarına da duyarlı bir oluşum TGF. Öyle ki Şubat ayında başkanlar toplantısını Osmaniye de […]

Hafta sonu Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı yönetimi ilimize geldi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Türkiye’de 71, Azerbaycan’da 4, Kıbrıs’ta 3 meslek kuruluşu olmak üzere 78 meslek kuruluşu’ ndan oluşan önemli bir Sivil Toplum Örgütü.

Meslektaşlarının meseleleri yanı sıra ülke sorunlarına da duyarlı bir oluşum TGF. Öyle ki Şubat ayında başkanlar toplantısını Osmaniye de yaptıktan sonra Hatay’a geçerek Afrin  harekatına katılan askerlerimize destek ve moral veriyor.

Genel Başkan Yılmaz Karaca ile Basın Vakfı ve TGF yönetiminden oluşan heyet Cuma günü ilimizde bir dizi ziyaretler yaptı.. Cumartesi günü ise NG Otelde toplantı yapıldı. Bu toplantıda gazetecilik mesleğinin sorunları ele alındı.

 

   GAZETELERDE RESMİ İLAN TEK ÇÖZÜM DEĞİL

Toplantının ana konusu gazetelerin aldığı resmi ilanlardı. Gazetelerin resmi ilanlarına yüzde 20 zam yapılmasının üç bakanın imzasının eksik olması sebebiyle hala beklemekte olduğuna vurgu yapıldı. Gazetelere ödenen resmi ilan bedellerinin zorunlu çalıştırılmakta olan 7 kişinin maaşı SGK giderleri ve vergiye yetmediği açıklandı. Bu bu yüzden  yerel gazetelerin özel ilan ve abonelere ağırlık vermesi anlatıldı.

Toplantı da konuşan Genel Başkan Yılmaz Karaca bu konuda yaşadığı bir olayı detaylarıyla anlattı. Karaca  ’Ben bu yıl başında Eskişehir deki gazetenin yönetimini oğlum Alper’e devir ettim. Oğlum 8 Mart’ta Kadınlar Günü eki çıkardı. Gazetemize bu ek sayesinde aldığımız reklamlar ile yeni kaynak yarattı. Diğer özel günlerde de benzeri ekler ile gazeteler desteklenmeli.’ Diyerek yeni kaynak arayışlarını dillendirdi.

Mega Birlik yönetim kurulu üyesi Muammer Türker ise Afyonkarahisar yazılı basınında birlikte hareket etme konusunda hem fikir olduklarını söyledi ve giderlerin disipline edilmesi konusunda Afyon örneğini anlattı. Türker gazetelerin dağıtımının tek bir elden yapılarak dağıtım giderlerinde önemli bir düşme sağlandığını vurguladı.

AGC Başkanı Mehmet Emin Güzbey konuşmasına ilimizde yayın yapan tüm gazeteleri tek tek tanıtarak başladı. Gazetelerin yanı sıra radyo ve televizyonların medyadaki önemini anlattı. Öte yandan Güzbey Zafer Haftası sebebiyle 25 Ağustos tarihinde basın emekçilerini Afyonkarahisar’a davet etti. Ve ‘Gelin atalarımızın bağımsızlık ve özgürlük mücadelesi ruhunu o gün hep birlikte yeniden yaşayalım’ dedi.

 

UÇTU UÇTU AYLIK 2 BİN LİRA UÇTU

Toplantı da bir başka konu ise son günlerde hızla artan internet haber sitelerinin bir sisteme dahil edilmesi ve yasal bir zemine oturulmasının sağlanması talebiydi. Toplantıda yapılan konuşmalarda hızla yaygınlaşan internet sitelerinin sektöre zarar verdiği anlatıldı. Son günlerde bu konuda yapılan çalışmalardan ise hiçbir mesleki örgütün haberinin olmadığı da eklendi.

Yılmaz Karaca yaşadığı bir olayı paylaştı. Karaca’ Eskişehir’de iki yıl öncesi bizimde aralarında  bulunduğumuz 5 internet sitesi vardı.Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Hoca da bu sitelere ayda 2 bin destek veriyordu. Bunu duyan İşsiz kalan, işi beğenmeyen veya gazeteciliğe daha önce bir ucundan bulaşan kişiler hemen internet sitesi açtı.En ucuz şey site açmak 300-500 liraya site açılıyor.Böylece sözde internet haber site sayısı bir anda 20 lere ulaştı. Ve Belediye Başkanı Yılmaz Hoca ya bize de para verin demeleri üzerine belediyece tüm sitelere verilen paralar kesildi. Bizimde aylık 2 bin lira uçtu.’ Diyerek sektörün disiplin altına alınması talebini yeniledi.

 

        KÜNYESİZ İNTERNET SİTESİ

Şimdi internet sitesi denilince aklımıza geldi. İlimiz gündeminde olan iki olayı anlatalım.Afyon’da  Bomba 03 adı ile bir internet sitesi kuruyor. r. Sağa sola bu siteden sözüm ona haber adı ile dayanaksız sallamaya başlanılıyor. Ama şikayet ve soruşturmalar artınca site yazdıklarının hepsini inkar ediyor ve muhataplarından da özür dileyerek site kapanmış.

Çıkan haberlerden anlıyoruz ki bu site kimliğini kaybeden bir gariban adına açılmış.Siteyi bu kişi adına açanlar şimdi yargı önünde hesap verecek.

Şu anda ilimizde  Afyon da Denge adı ile yine bir site var

Künyesi yok. Adresi yok Telefonları yok.Yani kimliği meçhul.

Kimliği meçhul olunca herkes  bu siteye sahip bulma yarışına girmiş. Dinçay Doğar demişler..Doğar site ile ilgili’ Benim ilgim yok. Zaten benim gazetecilik yöntemime girmez bu işler’  mealinde açıklama yaptı. Sonra Satılmış Akkaş adını ortaya attılar. Akkaş da adını duyunca site ile ilgi ve alakasının olmadığını paylaştı.

Künyesiz siteye sahip bulma arayışları devam ediyor. Bu sefer de bu site Gün FM Basın Odası ekibinin(Yani İsmail Akar, Ahmet Tunca Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim) ve haberleri de Polat Yılmaz yazıyor iddiaları dolaşmaya başlamış.

Bu iddialar üzerine Polat Yılmaz ‘ 35 yıllık meslek hayatında her zaman açık,net ve objektif oldum. böylesi işlere bulaşmam.’ yazdı sosyal medyada.

Bu sitenin Basın Odası ekibine ait olduğunu ileri süren aklı evvellere bir çift lafımız var.

Biz yazdığımız habere imzamızı koyarız.  Yorumlara  ise sadece  adımız yetmez, resmimizi hatta e-posta adresini de ekleriz.

 

GAZETECİ BİAT ETMEZ DİZ ÇÖKMEZ EL ETEK ÖPMEZ

Çünkü o yalanı ortaya atanlar bilsin ki:

Bizim için haber kutsal yorum hürdür. Biz ‘Kalemini kır ama sakın satma’ düsturu ile yetiştik.

Bize göre gazeteci biat etmez. Gazeteci birilerinin karşısında diz çökmez el etek öpmez. Gazeteci soru sorar. Sorgular.

Birilerinin hoşuna gitse de gitmese de bu böyledir.

Bakın gazeteciliğin temel kuralları vardır.

Gazeteci; Gerçekleri çarpıtmadan ve sansürlenmeden yayınlar.

Demokratik değerler ve insan haklarını korur.

Haberleri yazarken yorumlardan uzak tutar.

Haberleri anlaşılır, açık ve tarafsız yazar.

Masumiyet karinesi ve saygı normlarına uyar.

Özel hayatın gizliliğini ihlal etmez.

Devlet sırları ifşa etmez.

Toplumu kutuplaştırıcı yayınlardan uzak kalır.

Hızlı, güvenli bir biçimde haber alma ve edinme haklarına riayet eder.

Bizler için gazetecilik ve ilkeleri  dünde böyleydi. Bugünde böyledir yarında böyle olacaktır.

Bu iftiraları atanlara son sözümüz de şu: ‘Buradan ekmek çıkmaz başka kapıya….

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır