passo
“Gazetecilik Halkla ilişkiler değildir”

“Gazetecilik Halkla ilişkiler değildir”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’nin olağan genel kurulunda isminin Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti olarak değiştirilmesi ve gazetecilik mesleği konuşuldu. 24 Temmuz da etkinlik Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’nin olağan genel kurulunda isminin Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti olarak değiştirildiğini söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “Yapılan genel kurulda mevcut yönetim güven tazeledi. Afyon Gazeteciler Cemiyeti ilimize […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’nin olağan genel kurulunda isminin Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti olarak değiştirilmesi ve gazetecilik mesleği konuşuldu.

24 Temmuz da etkinlik
Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği’nin olağan genel kurulunda isminin Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti olarak değiştirildiğini söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “Yapılan genel kurulda mevcut yönetim güven tazeledi. Afyon Gazeteciler Cemiyeti ilimize ve basın sektörüne hayırlı olsun. Bu genel kurulda yeni adı ile Gazeteciler Cemiyetinin pandemi döneminde yeterince işlevsel olamadı. Ancak önümüzdeki süreçte basın ve araç kartlarının çıkarılması, seminerlerin düzenlenmesi, Valilik ile işbirliği halinde ilkini Sandıklı da yaptığımız İlçelerle buluşma projesine bayram sonrası Dinar ile devam edilmesi, 24 Temmuz da basın günü düzenlenmesi gibi projeleri hayata geçireceğiz. Bu bağlamda Basın halkın gözü kulağı ve sesi olmalı. Basında ‘Kalemini kır ama sakın satma’ düstur olmalı. Orwel’in dediği gibi, gazetecilik birilerinin yayınlanmasını istemediği haberleri yazmaktır, gerisi halkla ilişkilerdir. Basın özgür oldukça demokrasi gelişir yeşerir. Bilinmeli ki basın demokrasinin aynasıdır” diye konuştu.

“Gazteci giyim kuşam ile kurumu temsil ediyor”
Her sahada ve mecrada gerçek anlamda birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Gazeteci Ahmet Tunca, “Derneğin cemiyet adını alması önemli bir adım.Yeni yönetimi kutluyorum. Meslekte 40/50 yıla dayanan kişilere cemiyetin değer verdiğini görüyorum. Gazetecilik herkesin yapabileceği bir meslek değil. Gazeteci donanımlı olmalı ve sürekli kendini geliştirmeli. Bakın bazen toplantılarda görüyor ve üzülüyorum gençlerin durumunu. Gazeteci giyim kuşam ve oturup kalkması ile kurumunu temsil eder. Etmesi lazım. Öyle pejmürde bir kıyafette habere gidilmez. Kurum temsil edilmez. Ben dün yazdığım bir köşe yazımı 9 farklı kaynaktan araştırma yaparak yazdım. 40 yılı aşkın süredir gazetelerde ve internet sitelerinde yazılar yazıyorum. Köşe yazısı her önüne gelene yazdırılmamalı. Bu işin standardı olmalı. Her eline kalem ve fotoğraf makinesi alan gazeteci olamaz. Afyon Gazeteciler Cemiyeti basın camiasına hayırlı olsun” dedi.

“Gazetecilikte kalite elzemdir”
İlçelerde de Gazeteciler Cemiyeti temsilciliklerinin oluşturulması gerektiğini belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Afyonkarahisar büyük bir il. Bazı ilçeler merkeze oldukça uzak. Bu da uzak ilçelerin kendilerine daha yakın illerle yakın temas içinde olmalarını sağlıyor. İlçelerimizde Gazeteciler Cemiyeti temsilciliğinin oluşturulması il merkeziyle ilçelerin yakınlaşmasını sağlayacaktır. Gazeteciler Cemiyeti’nde sağlanan birliktelik güzel bir örnek oldu diye düşünüyorum. Gazetecilik meşakkatli bir meslek. Şu pandemi günlerinde en fazla sahada çalışan mesleklerden biri gazeteciler oldu. Cemiyetin gazetecilik yapacak gençlere güzel örnek teşkil etmesini umuyorum. Bu arada günümüzde gerçek anlamda gazetecilik yapmaya çok ihtiyaç var. Afyonakarahisar basını diğer illere göre oldukça etkin ve sıkıntısı az olan bir yer. Buna rağmen özellikle genç meslektaşlarımızda kalite sorunu görüyorum. 2 günlük gazeteci oldum diye köşe yazısı yazılamaz. 20 yıl önce kimse yazdırmazdı.Ş imdi medya sayısı arttıkça kalite düşüyor” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır