• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Gebelikte yeterli ve dengeli beslenme çok önemli”
“Gebelikte yeterli ve dengeli beslenme çok önemli”
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında gebelikte beslenme konuşuldu. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nden Diyetisyen Nil Kitiş konuk olarak katıldı. “Gebenin...
23 Şubat 2016 13:47
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında gebelikte beslenme konuşuldu. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nden Diyetisyen Nil Kitiş konuk olarak katıldı.
“Gebenin beslenmesi ile bebeğin sağlığı ilişkilidir”
Gebe kadının beslenmesi ile anne karnındaki bebeğin sağlığı arasında önemli bir ilişki bulunduğunu belirten Diyetisyen Nil Kitiş, “Anne karnındaki bebeğin bedensel ve zihinsel olarak büyümesi ve gelişmesi annenin gebeliği süresince yeterli ve dengeli beslenmesi ile mümkündür. Gebelik süresince anne yetersiz ve dengesiz beslenmesi ile zamanından önce, erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek, bedensel ve zihinsel gelişimi yetersiz bebek doğumları ve ölü doğumlar oluşabilir. Gebelikte yetersiz ve dengesiz beslenme, anne ve bebek sağlığını olumsuz etkilemekte ve beslenmeye bağlı bazı sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Bunlara örnek olarak kansızlık, ödem, kemik dokusu harabiyeti ve gebelik zehirlenmesi verilebilir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Günlük sıvı tüketimini arttırınız”
Anne adaylarına bazı önerilerde sıralayan Kitiş, “Sebze, meyve, tam tahıl ürünleri, kurubaklagiller gibi posa içeriği yüksek besinleri tüketiniz. Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve, kepekli ekmek, tam tahıl ürünleri ve haftada iki kez kurubaklagil yemekleri tüketerek posa miktarınızı arttırınız. Günlük sıvı tüketimini arttırınız. Günde en az 8-10 bardak sıvı tüketmelisiniz. Düzenli fiziksel aktivite barsak fonksiyonlarının normal olmasını sağlar. Yürüyüş, yüzme ve hafif egzersizler gebelik süresince yapılabilecek en iyi egzersizlerdir” diye konuştu.
Gebelik süresince besin çeşitliliğine de önem verilmesi gerektiğini belirten Kitiş, bu şekilde birçok vitamin ve mineralin vücuda alınmasının mümkün olacağını kaydetti.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa