passo
“Gecikmiş konuşma için il dışına gitmeye gerek yok”

“Gecikmiş konuşma için il dışına gitmeye gerek yok”

Akarçay Afyon Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi yetkilileri Gün FM’de yayınlanan Gündem programına konuk oldular. Programa Akarçay Afyon Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu Nalan Kaplan, Kurum Özel Eğitim Öğretmenleri Gamze Atlaş, Buket Kartop ile Kurumda Psikolojik Danışman olarak görev yapan Meriç Kızılaslan konuk olarak katıldılar ve programda gecikmiş konuşma üzerine konuştular. Akarçay Afyon Özel […]

Akarçay Afyon Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi yetkilileri Gün FM’de yayınlanan Gündem programına konuk oldular. Programa Akarçay Afyon Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu Nalan Kaplan, Kurum Özel Eğitim Öğretmenleri Gamze Atlaş, Buket Kartop ile Kurumda Psikolojik Danışman olarak görev yapan Meriç Kızılaslan konuk olarak katıldılar ve programda gecikmiş konuşma üzerine konuştular.
Akarçay Afyon Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu Nalan Kaplan 5 yıldır faaliyette olduklarını belirterek, “Yeni binamıza taşındık. Kendimize ait bir bahçemiz var. Afyonkarahisar’da bir ilke imza attık. Gecikmiş konuşma üzerine çalışmaya başladık. Bu konuda sorun yaşayanlar eskiden il dışına gidiyorlardı. Artık il dışına çıkmalarına gerek kalmadı, biz varız” diye konuştu.
“Bir çocuğun konuşmaması için birçok sebep olabilir”
“Bir çocuğun konuşmaması için birçok sebep olabilir” diyen Akarçay Afyon Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Özel Eğitim Öğretmeni Gamze Atlaş, “Dil ve konuşma uzun bir süreçtir. Çocuk bize geldiğinde ön bir değerlendirme alırız ancak çocuk performansının tamamını bu zaman diliminde sergilemeyebilir. Biz eğitimde doğal öğretim ve flor time yöntemlerini kullanıyoruz” diye konuştu.
“Çocuklar 0-3 ay arasında refleksif sesler çıkarırlar”
“Normal gelişim gösteren çocuklar 0-3 ay arasında refleksif sesler çıkarırlar” diyen Akarçay Afyon Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Özel Eğitim Öğretmeni Buket Kartop, “Bu seslerin bir anlamı yoktur. A ve u gibi sesleri uzatırlar. 3 aydan sonra bu seslerin yanına h eklenir ve ha, ah, uh sesleri çıkmaya başlar. 6 aya kadar olan dönemde çocuklar anne sesini tanımaya başlar” şeklinde bilgi verdi.
“Aile çocuğun ve aile öyküsünün farkında olmalı”
Akarçay Afyon Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde Psikolojik Danışman olarak görev yapan Meriç Kızılaslan ise, “Aile dil konuşma problemi olan çocuğu için izleyeceği yolu belirlerken çocuğun ve aile öyküsünün farkında olmalı ve başvurduğu yolda özel eğitim öğretmenlerine yada Psikolojik Danışmanlara öyküsünü ayrıntılı ve gerçekçi şekilde paylaşması gerekir” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır