“Geleceğimizi ateşe vermeyelim”

“Geleceğimizi ateşe vermeyelim”

Gün FM’de yayınlanan AFAD Saati programına AFAD Afyonkarahisar İl Müdürü Mehmet Buldan konuk olarak katıldı. Buldan programda orman yangınları konusunda kamuoyunu uyararak, “Geleceğimizi ateşe vermeyelim” diye konuştu. “Dikkatsizlik ve ihmalkarlık nedeniyle her yıl hektarlarca orman, kısa sürede yok oluyor” diyen Buldan, “Özellikle hava sıcaklığının en yüksek seviyelere ulaştığı yaz aylarında, orman yangınları da artış gösteriyor. […]

Gün FM’de yayınlanan AFAD Saati programına AFAD Afyonkarahisar İl Müdürü Mehmet Buldan konuk olarak katıldı. Buldan programda orman yangınları konusunda kamuoyunu uyararak, “Geleceğimizi ateşe vermeyelim” diye konuştu.
“Dikkatsizlik ve ihmalkarlık nedeniyle her yıl hektarlarca orman, kısa sürede yok oluyor” diyen Buldan, “Özellikle hava sıcaklığının en yüksek seviyelere ulaştığı yaz aylarında, orman yangınları da artış gösteriyor. Hem doğal hayatı hem de ekosistemi olumsuz etkileyen orman yangınlarını ise alınacak önlemlerle engellemek mümkündür” şeklinde konuştu.
“İklim sisteminde bozulmalar görülür”
Orman yangınlarının zararlarına değinen Buldan, “Biyolojik çeşitlilik büyük zarar görür. Ormanlarda yaşayan canlıların yaşam alanları yok olur. Canlı ve cansız örtünün yok olması erozyon, sel-taşkın ve hava kirliliği gibi doğal afetlerin sayısında ve hızında artma görülür. İklim sisteminde bozulmalar görülür. Orman ve orman ürünlerine dayalı turizm, sağlık, spor, avcılık gibi sektörler olumsuz yönde etkilenir” diye değerlendirmede bulunur.
“Anız yakma toprağın verimini düşürür”
Anız yakmanın sonuçları hakkında bilgiler veren Buldan, “Doğal dengeyi bozar. Toprağın fiziksel, kimyasal ve biyoloji dengesini bozmaktadır. Canlıları yok eder. Toprağın verimini düşürür. Erozyona yol açar. Toprağı fakirleştirir” dedi.
Trafik kazalarından sonra ölüme yol açan en önemli tehditlerden birinin boğulma olduğunu söyleyen Buldan göl, gölet, sulama kanalı ve akarsulara kesinlikle girilmemesi gerektiğini kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır