• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Geleneksel el sanatları yaşamalı”
“Geleneksel el sanatları yaşamalı”
Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Taşhan Doruk Deri İşletmecisi Fatma Kıvrak konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Kıvrak çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Uzun yıllar...
6 Eylül 2018 13:30
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Taşhan Doruk Deri İşletmecisi Fatma Kıvrak konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Kıvrak çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.
Uzun yıllar özel sektörde çalıştıktan sonra Taş Medrese’de verilen geleneksel el sanatlarından deri işçiliği kursuna katılarak kendisini bu alanda geliştirdiğini kaydeden Taşhan Doruk Deri İşletmecisi Fatma Kıvrak, “Uzun yıllardan beri kendi işletmemi açmak istiyordum. Aldığım eğitimin ardından tarihi Taşhan Çarşısı’nda kendi işletmemi açmak kısmet oldu. Herkese hayallerinin peşinden gitmesini tavsiye ediyorum. Deri işçiliği kolay bir sanat değil. Tabakalanmış deriyi aldıktan sonra bunun bir ürün haline dönüşmesi için çeşitli işlemlerden geçirmek gerekiyor. Deriden yoğun olarak çanta, cüzdan, kemer ve yemeni üretiyorum. Zaman zaman kişiye özel tasarım çalışmaları da yapıyorum. Ürettiğimiz ürünler hem ilimizden, hem de il dışından gelen misafirler tarafından ilgi görüyor” şeklinde konuştu.
“Tarihi çarşımızın bir ruhu var”
Tarihi Taşhan’ın tüm esnaflarının bir aile gibi olduğunu söyleyen Kıvrak, “İçinde bulunduğumuz tarihi çarşımızın bir ruhu var. Gelen herkes bu atmosferden etkileniyor. Biz esnaflar da birbirimize çok bağlıyız, aile gibiyiz. Bizim sinerjimiz bence misafirlerimize de yansıyor. Deri işçiliği alanında usta-çırak ilişkisi içinde yeni isimler yetişmesini çok arzu ediyorum. Bu sanat mutlaka yaşatılmalı. Bu alanda yetişmek isteyen herkese kapımın açık olduğunu belirtmek isterim. Geçmişte ilimizde deri salıncaklar yapılırmış. Zaman zaman eski deri ürünlerin tamiratlarını da yapıyorum. Bu eski deri ürünlerin tamiratlarını yaparak kullanımlarının devam etmesi beni mutlu ediyor” diye değerlendirmede bulundu.
Geleneksel el sanatlarının önemine değinen Taşhan Doruk Deri İşletmecisi Fatma Kıvrak çalışmalarını uzun yıllar sürdürmek istediğini belirtti.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa