Afyon Gün Fm 99.9
 • Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
Gelir testi için son gün 2 Nisan
Gelir testi için son gün 2 Nisan
Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Samet Fidan konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Fidan, Genel Sağlık Sigortasıyla ilgili...
27 Mart 2018 13:41
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Samet Fidan konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Fidan, Genel Sağlık Sigortasıyla ilgili bilgiler verdi.

“Genel Sağlık Sigortası; kişilerin sağlık sorunları ile karşılaşmaları halinde oluşan harcamaların Kurumumuz tarafından karşılanmasını sağlayan hizmetimizi ifade etmektedir” diyen SGK İl Müdürü Samet Fidan, “Genel sağlık sigortası ile kişilerin ekonomik gücüne ve isteğine bakılmaksızın, ortaya çıkacak hastalık riskine karşı, toplumun bütün fertlerinin sağlık hizmetlerinden eşit, ulaşılabilir ve etkin bir şekilde faydalanması sağlanmıştır” şeklinde bilgi verdi.

“2 Nisan 2018 tarihine kadar gelir testine başvursunlar”

Gelir testi ile ilgili bilgiler veren Fidan, “Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımız Kurumumuz tarafından genel sağlık sigortası kapsamına alındıktan sonra prim ödeyip ödeyemeyeceklerini belirleyen işlem gelir testidir. Bu kapsamdaki vatandaşlarımız genel sağlık sigortalısı oldukları tarihten itibaren bir ay içinde ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek gelir testi yaptırabileceklerdir. Gelirinin aynı hanede yaşayan aile içinde kişi başına düşen tutarı 676,5 TL altında olduğunu düşünenler tebligat ile genel sağlık sigortası kapsamına alındığının bildirilmesinin akabinde 1 ay içinde gelir testi için yerleşim yerinin bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu sürede müracaat etmeyen vatandaşlarımız daha sonraki bir tarihte gelir testine başvuruda bulunurlarsa ve gelirleri 676,5 TL’nin altında çıkarsa gelir testinin sonuçlandığı tarihten sonraki primleri devlet tarafından ödenecek olup önceki dönemlerde primlerini kendileri ödeyeceklerdir. Ancak bu konuda vatandaşlarımıza bir fırsat tanıdık; yeni bir Kanun düzenlemesi ile 1 Nisan 2017 tarihinden önce gelir testine hiç gitmeyen, bir aylık sürede başvuruda bulunmayan, vatandaşlarımızın 2 Nisan 2018 tarihine kadar gelir testine başvurmaları ve aylık 676,5 TL’nin altında gelir testi sonuçları çıkması durumunda geçmiş dönem ödenmemiş primleri de Devlet tarafından ödenmektedir. Bahsettiğimiz Kanun değişikliği ile gelir testi yaptırma zorunluluğu da kaldırılmış olup daha önce yaptırılması zorunlu olan gelir testi artık isteğe bağlı hale gelmiştir. Kişiler istememeleri halinde gelir testine başvurmadan primleri kendileri tarafından ödenmek suretiyle genel sağlık sigortalısı olabilecektir” diye değerlendirmede bulundu.

“30 Nisan’a kadar ödenirse gecikme faizi yok”

“1 Nisan 2017 tarihinden önce farklı tutarlarda oluşan ve ödenmeyen prim borçları 53,33 TL üzerinden güncellenmiş ve bu borçlara ait birikmiş faizler silinmiştir” diyen Fidan, “Bu borçların 30 Nisan 2018 tarihine kadar ödenmesi halinde herhangi bir gecikme cezası ve gecikme zammı da uygulanmayacaktır.  Ayrıca bu borçlar nedeniyle sağlık hizmetlerinde herhangi bir kesinti uygulanmamış olup bunun için de belirlenen süre 30 Nisan olarak ilan edilmiştir. Bu sebeple vatandaşlarımızın 30 Nisan tarihine kadar borçlarını ödemeleri, geçmişten gelen faizlerin oluşmaması ve sağlık hizmetlerinin kesilmemesi için önem arz etmektedir” diye konuştu.

Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen Fidan Gün FM’in bilgilendirici yayınlarının devamını diledi. Akar ise Fidan’ın çalışmalarında başarılar diledi.

Fidan’ın katıldığı yayın sonrası Valilik Hukuk İşleri Müdürü Mehmet Özşahin de Gün FM’i ziyaret ederek Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ve Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir ile görüştü.

 

 

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa