passo
“Gidenlerin yeri dolmuyor”

“Gidenlerin yeri dolmuyor”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Ocak ayında kaybettiğimiz Afyonkarahisarlı Gazeteci Fatih Gümüş ve Gazeteci Uğur Mumcu ile KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş özelinde önemli isimler anıldı. Bu isimlerle ilgili anılar dinleyicilerle paylaşıldı. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldı. Akar, Tunca ve Yılmaz […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Ocak ayında kaybettiğimiz Afyonkarahisarlı Gazeteci Fatih Gümüş ve Gazeteci Uğur Mumcu ile KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş özelinde önemli isimler anıldı. Bu isimlerle ilgili anılar dinleyicilerle paylaşıldı.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldı. Akar, Tunca ve Yılmaz stüdyoda hazır bulunurken Gazeteci Ertuğrul Sevim ise telefonla katılarak değerlendirmede bulundu.

“Ocak ayında birçok ismi kaybettik”
Ocak ayında birçok önemli ismi yitirdiğimiz belirten Gazeteci İsmail Akar, “Rahşan Ecevit, Mehmet Ali Birand, Tokatamış Ateş, Ahmet Mete Işıkara, Ahmet Taner Kışlalı, Kamer Genç, Aydın Güven Gürkan, Hırant Dink, Metin Göktepe, Gaffar Okkan, Rauf Denktaş, Kıvırcık Ali, Mustafa Koç ile Afyonkarahisarlı Gazeteci İbrahim Küçükkurt’u ise Aralık ayının son günlerinde kaybetmiştik. Hepsini de rahmet ve saygıyla anıyoruz. Gidenlerin yeri dolmuyor. Ocak ayı yeni yılın ilk ayı olmasına karşın yitirdiğimiz bu önemli isimler nedeniyle bir anlamda kara bir ay olarak nitelenebilir.24 Ocak 1993 tarihinde Uğur Mumcu gibi bir değere suikast yapılmıştı.Mumcu her daim Devrimci- Atatürkçü- Cumhuriyetçi- Laik vatan ve halk sevgisi dolu yiğit bir gazeteciydi.Bu arada Fatih Gümüş de bir trafik kazasında yine Ocak ayında yaşamını yitirmişti.Fatih Gümüş Afyon basınında önemli hizmetler etmiş herkesin Fatih Abisiydi.Mekanları cennet olsun” şeklinde konuştu.

“Basın camiası için Ocak ayı kara bir ay”
Alanında çok önemli işlere imza atmış olan birçok değerimizi Ocak ayında kaybettiğimizi söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Basın camiası için Ocak ayı kara bir ay. Hepsi de nurlarda uyusun. KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş çocukluk yıllarımda kahramanlıklarını dinlediğim bir isimdi. Kendisi Annan Planı sürecinde ilimize davet edilmişti. Biz de Bolvadin’de Denktaş için bir program tertip etmiştik. Kendisini Antalya’da havaalanında karşılayıp hızlı bir şekilde birlikte Afyonkarahisar’a intikal ettik. Yolda bir Jandarma Albayı aracı durdurarak Sayın Denktaş’ın elini öptüğünü ve ona sarıldığını hatırlıyorum. Askerler için de Sayın Denktaş önemli bir semboldü. Bir medya mensubu olarak o ziyaret benim için de çok önemlidir. Yine Afyonkarahisarlı merhum Gazeteci Fatih Gümüş’le de tanışma şansını yakalamış bir gazeteciyim. Uğur Mumcu’yu da kaleme aldığı sakıncalı Piyade kitabıyla tanıdım. Hepsini de rahmetle anıyorum” diye konuştu.

“Günümüzde önüne gelene araştırmacı gazeteci deniyor”
Denktaş’ın Kıbrıs mücadelesinin Türk tarihi açısından çok önemli olduğunu söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Maalesef büyük insanlar yaşarken değerleri bilinmiyor. Öldükten sonra ne kadar değerli oldukları hatırlanıyor. Halbuki insanların yaşarken değerlerinin bilinmesi lazım. Denktaş büyük bir devlet adamıydı. Mekanı cennet olsun. Uğur Mumcu çok değerli bir araştırmacı gazeteciydi. Günümüzde önüne gelene araştırmacı gazeteci deniyor. Mumcu üzerine gittiği önemli konularla toplumun aydınlanmasını sağladı. Allah rahmet eylesin. Yine ilimizin değerlerinden Fatih Gümüş güzel izler bıraktı. Bence ilimize katkı sunmuş yitirdiğimiz değerlerle ilgili bir anma gecesi düzenlemek lazım. Hatta bunlara yaşayanları da dahil etmek lazım. Bunu hangi kurum düzenler bilemem ama mutlaka yapılmalı. Kaybettiğimiz tüm isimleri saygıyla ve özlemle anıyorum” diye konuştu.

“Gazetecilik bir yaşam biçimidir”
Gazeteciliğin birçok tanımı olduğunu belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Süslü ve cilalı laflarla birçok tanım yapılabilir. Halbuki gazetecilik bir yaşam biçimidir. Böyle ifadelendirmek daha doğru olur kanaatindeyim. Birçok insan gazetecilik yaparken bunun bedelini canlarıyla ödediler. Arkalarında birçok hatırayla birlikte büyük bir boşluk kaldı. Uğur Mumcu böyle bir gazeteciydi. Afyon yerelinde de bir Fatih Gümüş vardı. Anısı hala yaşatılıyor ve yaşatılmaya devam edecek. Birçok kişi gazeteciliği kamu odaklı yapıyor. Halbuki gazetecilik toplumun en alt kesimindeki insanların da sesini yansıtabilmelidir. Fatih Gümüş her kesim insanın sesini yansıtabilen bir gazeteciydi. Birlikte çok güzel hatıralarımız var. Benim küçük oğlum Caner’in de isim babasıydı. Benim arkadaşımdı, ağabeyimdi. Yine 30 Aralık’ta kaybettiğimiz Afyon’a ve basınına büyük katkılar sunmuş İbrahim Küçükkurt’u da anmamız çok önemli. Hepsinin de mekanları cennet olsun” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır