passo
“Glokomda erken teşhis çok önemli”

“Glokomda erken teşhis çok önemli”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür Eroğul konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Eroğul toplumda farkındalık uyandırmak adına her yıl 11-17 Mart tarihleri arasında kutlanan Dünya Glokom Haftası dolayısıyla glokom hastalığına dair bilgiler verdi. Glokomun göz tansiyonu ya da karasu hastalığı […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür Eroğul konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Eroğul toplumda farkındalık uyandırmak adına her yıl 11-17 Mart tarihleri arasında kutlanan Dünya Glokom Haftası dolayısıyla glokom hastalığına dair bilgiler verdi.

Glokomun göz tansiyonu ya da karasu hastalığı olarak bilindiğini kaydeden Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür Eroğul, “Glokom, göz içi basıncının sıklıkla yükselmesi nedeniyle görme sinirinin zarar görmesidir. Buna bağlı olarak kişinin görme alanı yavaş yavaş daralır. Kendini hastalığın en son aşamalarında fark ettiren sinsi bir hastalık olan glokom, geç tanı konulduğunda görme sinirinde onarılması mümkün olmayan ciddi tahribatlar oluşturabilmektedir” diye konuştu.

“Glokomun genetik ile ilişkisi olabilir”

“Göz içi basıncı normalden yüksek olan kişilerde glokom gelişme riski daha yüksektir” diyen Eroğul, “Ancak göz içi basıncı yüksek olan herkeste glokom olabileceği anlamına gelmez. 40 yaşın üzerindeki kişilerde glokom riski artmaktadır. Glokomun genetik ile ilişkisi olabilir. Ailesinde glokom olan kişilerde gelişme riski daha yüksektir. Diğer bir deyişle, bir veya birden fazla gende bozukluk olabilir ve bu bireyler hastalığa karşı daha hassas hale gelebilir. Şeker hastalığı ve guatr olan hastalarda glokom gelişme riski daha fazladır. Göz içinde salgılanan ve gözün beslenmesi için gerekli olan göz içi sıvısının boşalamamasına bağlı olarak göz içinde basınç yükselir. Yükselen göz içi basıncı da göz siniri hücrelerine zarar verir” diye konuştu.

“40 yaşın üzerinde olunması risk faktörüdür”

Programda glokomun belirtilerinden de bahseden Eroğul, “Sabahları belirginleşen baş ağrıları, zaman zaman bulanık görme, geceleri ışıkları etrafında halkalar görülmesi ve televizyon izlerken göz etrafında ağrı glokomun belirtileri olarak sayılabilir. Ailede glokom geçmişinin olması yani genetik yatkınlık, 40 yaşın üzerinde olunması, şeker hastalığı, şiddetli kansızlık veya şoklar, yüksek-düşük sistemik kan basıncı yani vücut tansiyonu, yüksek miyopi, yüksek hipermetropi, migren, uzun süreli kortizon tedavisi, göz yaralanmaları ve ırksal faktörler glokom riskini arttıran faktörlerdir. Bu özelliklere sahip kişilerde glokom hastalığının ortaya çıkma riski normalden daha yüksek olduğu için bu kişilerin görme sinirindeki hasarın erken tespiti amacıyla düzenli olarak göz muayenelerini yaptırmaları gerekmektedir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü’nün katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında glokom hastalığı tüm yönleriyle konuşuldu.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır