passo
“Görme Engellilerin Eğitimi Bağımsızlıklarının Güvencesidir”

“Görme Engellilerin Eğitimi Bağımsızlıklarının Güvencesidir”

Bir dizi faaliyette bulunmak üzere ilimize gelen Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Suha Sağlam ve Türkiye Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli, Altı Nokta Körler Derneği Afyon Şube Başkanı Hakan Erdoğan ile Gün FM’de yayınlanan Gündem programına konuk olarak katıldılar. Son yıllarda başlatılan çalışmalarla engellilere erişilebilirlik konusunda bazı mesafeler kat edildiğini belirten Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Suha […]

Bir dizi faaliyette bulunmak üzere ilimize gelen Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Suha Sağlam ve Türkiye Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli, Altı Nokta Körler Derneği Afyon Şube Başkanı Hakan Erdoğan ile Gün FM’de yayınlanan Gündem programına konuk olarak katıldılar.
Son yıllarda başlatılan çalışmalarla engellilere erişilebilirlik konusunda bazı mesafeler kat edildiğini belirten Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Suha Sağlam, “Yollardaki sarı çizgiler, görme engellilerin takip konusunda yaşamını kolaylaştırıyor ama bunlar yetersiz ve kurallara uygun olarak yapılmış şeyler değil. Eğitim konusunda Türkiye’de olumlu gelişmeler yaşanıyor. Ama görme engellilerin eğitime erişiminde yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için daha fazla destekleyici enstrümanlar olması gerekiyor” diye konuştu.
“Görme engellilerin eğitimi, bağımsızlıklarının güvencesidir”
“Bireylerin eğitime her aşamada rahatlıkla erişebilmeleri için gerekli bütün altyapının oluşması bizim en önemli taleplerimizden birisidir “ diyen Türkiye Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli, “Çünkü görme engellilerin eğitimi, bağımsızlıklarının güvencesidir. Bununla şunu söylemek istiyorum. Bugün Türkiye’de kaynaştırma eğitimi var. Yani görme engelliler, diğer okullarda örgün eğitim okullarında diğer yaşıtlarıyla birlikte okuyorlar. Bu çok güzel bir şey. Ancak görmeyen bireylerin buralarda okuyabilmeleri için gezici öğretmen destek odasının olması gerekiyor. Liseden özel alfabe braille öğrenmeden mezun olan bazı üyelerimiz, üniversitede braille alfabesi bilmedikleri için derse adapte olamıyor ve başarı derecesi düşüyor. Bu yüzden özel eğitim okullarının güçlendirilmesini ve kaynaştırma eğitiminde ise destekleyici önlemlerin alınmasını istiyoruz” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Erdoğan Başkanlara teşekkür etti
Altı Nokta Körler Derneği Afyon Şube Başkanı ve Türkiye Engelliler Meclisi Afyon Temsilcisi Hakan Erdoğan ise her iki başkanın ilimize gelmesinden dolayı çok mutlu olduğunu belirterek Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Suha Sağlam ve Türkiye Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli’ye teşekkür etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır