passo
“Göz enfeksiyonu kışın daha fazla görülür”

“Göz enfeksiyonu kışın daha fazla görülür”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür Eroğul konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Eroğul göz enfeksiyonu hastalığı konjonktivit hakkında bilgiler verdi. Göz polikliniklerine başvuran hastaların büyük bir bölümünü konjonktivit şikâyeti olan hastaların oluşturduğunu kaydeden Eroğul, “Konjonktivit, gözün konjonktiva tabakasının enflasmasyonudur. Konjonktivit […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür Eroğul konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Eroğul göz enfeksiyonu hastalığı konjonktivit hakkında bilgiler verdi.
Göz polikliniklerine başvuran hastaların büyük bir bölümünü konjonktivit şikâyeti olan hastaların oluşturduğunu kaydeden Eroğul, “Konjonktivit, gözün konjonktiva tabakasının enflasmasyonudur. Konjonktivit hastasının değerlendirilmesinde, hastanın yaşı, hastalığın tek veya çift taraflı olması, aile öyküsünün olması, kontakt lens kullanıcısı olup olmaması, çevresel faktörler açısından hastanın bulunduğu ortamlar, yakın zamanda geçirdiği ameliyat ve travma, bağlantılı sistemik hastalığın olması, yabancı cisim hissi, kaşıntı ve hastanın maruz kaldığı durumların sorgulanması önemlidir. Hastada kaşıntı olması alerjik konjonktivit, sabah çapaklanma ve yapışma mevcudiyetinde bakteriyel konjonktivit düşünülmelidir. Konjonktivitleri klinik olarak akut ve kronik konjonktivit olarak sınıflandırabiliriz. Akut konjonktivitler 3 haftadan daha kısa ve genellikle 8 gün sürer. Konjonktivit hastası tedavi alırsa bu süre ortalama 4 gün sürer. Kronik konjonktivitler 3 haftadan uzun sürer ve beraberinde kronik hastalık mevcuttur” şeklinde bilgi verdi.
“Hastalığın aile içi bireylere geçişi oldukça sıktır”
Havaların soğuması ile göz enfeksiyonlarının daha sık görülmeye başladığını belirten Eroğul, “Yaz aylarında sık görülen alerjik göz rahatsızlıkları, havaların soğuması ile birlikte yerini göz enfeksiyonlarına bırakıyor. Enfeksiyonlarda önlem alınmadığı takdirde birçok ciddi göz hastalıklarına neden olabilir. Bu hastalıklar arasında neredeyse ilk sırayı da kanlı göz diye bilinen adenoviral konjonktivit hastalığı alır. Hastalık çok hızlı bulaşmasından dolayı ciddi iş kaybına neden olduğu için hastalığın yayılma hızını azaltabilmek için gerekli önlemlerin alınmasına azami özen gösterilmesi gereklidir. Virüsün kişilerin solunum yollarındaki veya gözlerindeki salgılar ile temasda bulunulması halinde bulaşıcı olabilir. Virüs vücuda alındıktan sonra 4-10 gün sonra belirtileri başlar. Hastalığı boyunca da kişi aktif bulaşıcıdır. Hastalığın aile içi bireylere geçişi oldukça sıktır. Gözde sulanma, batma hissi, kızarıklık ve ışık rahatsızlığı olur. Korunmak için ellerimizi temiz tutmalıyız” diye konuştu.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun her Salı Gün FM’de yayınlanıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır