passo
“Göz tansiyonu erken tanı ile engellenebilir”

“Göz tansiyonu erken tanı ile engellenebilir”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu. AKÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Yusuf Gülsarı’nın hazırlayıp sunduğu Sağlık Olsun programına AKÜ Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Güliz Fatma Yavaş konuk olarak katıldı. Programda göz tansiyonu hastalığı konuşuldu. “Göz tansiyonunda göz sinirinde bir hasar oluşur” Göz tansiyonunun dünyadaki […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu.

AKÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Yusuf Gülsarı’nın hazırlayıp sunduğu Sağlık Olsun programına AKÜ Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Güliz Fatma Yavaş konuk olarak katıldı.

Programda göz tansiyonu hastalığı konuşuldu.

Göz tansiyonunda göz sinirinde bir hasar oluşur”

Göz tansiyonunun dünyadaki en önemli engellenebilir körlük nedeni olduğunu kaydeden Yavaş, “Engellenebilir olması bence çok önemli. Çünkü biz göz tansiyonunu fark ettiğimiz zaman kalıcı körlüğü tedaviyle engelleyebiliyoruz. Göz tansiyonunu hastanın normal göz tedavisi esnasında yakalayabiliyoruz. Hastalar bize göz tansiyonuna ait bulgularla başvurduğunda çok geç oluyor ve görme kayıpları olabiliyor. Göz tansiyonunda göz sinirinde bir hasar oluşur. Bu hasar geri dönüşsüzdür. Göz tansiyonu erken tanı ile engellenebilir” diye bilgi verdi.

Bu hastalıkta en büyük risk faktörü yaştır”

Göz tansiyonunun görülme sıklığından bahseden Yavaş, “Tüm dünyada görülme sıklığı 35-40 yaşın üstünde yaklaşık yüzde iki-iki buçuklardadır. Ancak yaşla birlikte bu risk artmaktadır. 70-80’li yaşlara gelindiğinde yüzde 10’lara ulaşmaktadır. Bu hastalıkta en büyük risk faktörü yaştır. Bu nedenle normal göz kontrolü çok önemlidir. Hiçbir risk yoksa bile hastalar göz muayenelerini aksatmamalıdır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Göz tansiyonunun kişilerin anlayacağı bir belirtisi olmadığını söyleyen Yavaş, bu hastalığın normal muayenede ortaya çıktığını kaydetti.

AKÜ Tıp Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanan ve dinleyicilerin yoğun sorularıyla katıldıkları Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır