“Grip ihmale gelmez”

“Grip ihmale gelmez”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programının bu haftaki konuğu Özel Park Hastanesi Dâhiliye Uzmanı ve CHP Afyonkarahisar Belediye Başkanı Dr. Mehmet Ecer oldu. “Grip, mikrobu kişiden kişiye yayılarak bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır” İçinde bulunduğumuz mevsimde sıklıkla yakalandığımız hastalıkların grip ve nezle olduğunu kaydeden Ecer, “Bu iki hastalığın belirtileri birbirine benzer. Fakat tedavi ve korunmada farklılıklar […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programının bu haftaki konuğu Özel Park Hastanesi Dâhiliye Uzmanı ve CHP Afyonkarahisar Belediye Başkanı Dr. Mehmet Ecer oldu.

“Grip, mikrobu kişiden kişiye yayılarak bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır”

İçinde bulunduğumuz mevsimde sıklıkla yakalandığımız hastalıkların grip ve nezle olduğunu kaydeden Ecer, “Bu iki hastalığın belirtileri birbirine benzer. Fakat tedavi ve korunmada farklılıklar vardır. Grip, mikrobu kişiden kişiye yayılarak bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Genelde soğuk kış günlerinde kapalı ortamlarda daha fazla bulunduğumuzdan gripli bir insanın hapşırması ile virüs ortama salınır ve bu hastalık kolaylıkla bulaşır. Kış mevsiminde kapalı ortamları havalandırmayı ihmal etmemeliyiz. Grip enfeksiyon hastalığı olduğu için genelde ateş olur. Ateşin sonunda çok ciddi kas ağrıları, öksürük ve boğaz ağrıları görülebilir. Nezle ise enfeksiyon hastalığı değil alerji hastalığıdır. Bu hastalığa da soğuk alınması ve kirli hava neden olur. Nezlenin tedavisinde rahatlatıcı alerji ilaçları gerekirken, gripte ise istirahat şarttır” diye konuştu.

“Hasta kişilerle temastan kaçınılmalı”

Havaların soğumasıyla birlikte grip, nezle gibi hastalıklarda artış olduğunu kaydeden Ecer, “Grip, yaklaşık bir hafta içinde kendiliğinden iyileşecektir; ancak doktora gitmek ve 3–5 gün iyice dinlenmek gereklidir. Bol sıvı tüketilmesi de salgıların rahatça dışarı atılmasını sağladığından iyileşmeyi hızlandırır. Virüs, öksürük ve hapşırma ile yayılan damlacıklarla, ayrıca öpüşme ve tokalaşma gibi temaslar yoluyla da bulaşır. Bu nedenle hasta kişilere temas etmekten ve onlarla ortak eşya kullanmaktan sakınılmalıdır. Hasta olan kişi çevresindekilere hastalığı bulaştırmamak için eşyalarını ayırmalı, çok zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamalıdır” diye değerlendirmede bulundu.

“Meyve tüketimine önem vermeliyiz”

Kış aylarında beslenmemize daha fazla özen göstermemiz gerektiğini kaydeden Özel Park Hastanesi’nden Dâhiliye Uzmanı Dr. Mehmet Ecer, “Meyve tüketimine önem vermeliyiz. C vitamini açısından zengin olan turunçgilleri sıklıkla tüketmeliyiz. Fazla sıcak ve soğuk olmamak koşuluyla bol sıvı tüketmekte faydalıdır” şeklinde bilgi verdi.

Son bölümde ilimizin havasının çok kirli olduğunu belirten Ecer, bu kirliliğinde çeşitli hastalıkları tetiklediğini söyledi. İlimizdeki görüntü ve gürültü kirliliğine de değinen Ecer, bu kirlilikle de mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.
Program sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de bir süre görüşen Dr. Mehmet Ecer, Gün FM’in yayınlarında başarılar diledi. Akar ise, verdiği bilgilerden dolayı Dr. Ecer’e teşekkürlerini iletti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır