passo
Gün FM’de Eczacılık konuşuldu

Gün FM’de Eczacılık konuşuldu

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına 14 Mayıs Eczacılık Günü nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü Eczacılık ve Tıbbi Cihaz Şube Müdürü Eczacı Özgür Ata konuk olarak katıldı. Programda eczacılık mesleği tüm yönleriyle konuşuldu. 14 Mayıs Eczacılık Günü’nün tarihçesini anlatan Eczacı Özgür Ata, “Türk Eczacılar Birliği Merkez Heyeti’nin 1967 yılı Eylül ayındaki toplantısında ülkemizde ilk eczacılık eğitiminin […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına 14 Mayıs Eczacılık Günü nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü Eczacılık ve Tıbbi Cihaz Şube Müdürü Eczacı Özgür Ata konuk olarak katıldı. Programda eczacılık mesleği tüm yönleriyle konuşuldu.
14 Mayıs Eczacılık Günü’nün tarihçesini anlatan Eczacı Özgür Ata, “Türk Eczacılar Birliği Merkez Heyeti’nin 1967 yılı Eylül ayındaki toplantısında ülkemizde ilk eczacılık eğitiminin yapıldığı kuruluş olan Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane’nin II. Sultan Mahmud tarafından açıldığı gün olan 14 Mayıs günü Eczacılık Günü olarak kabul edilmiş ve ilk Eczacılık Günü toplantısı 14 Mayıs 1968 tarihinde İstanbul’da yapılmıştır” diye konuştu.
“Akılcı ilaç kullanımı önemli”
Yayında akılcı ilaç kullanımı konusunda konuşan Ata, “Akılcı ilaç kullanımı kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun süre ve dozajda kolayca sağlayabilmelerini ifade etmektedir. Tüm dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli boyutlarda sorunlara neden olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, ilaçların yüzde 50’sinden fazlası uygun olmayan şekilde reçetelenmekte, temin edilmekte veya satılmaktadır. Tüm hastaların yarısı da ilaçlarını doğru kullanamamaktadır. Akılcı ilaç kullanımının sağlanması konusunda farkındalığın oluşturulması ve toplum bilincinin arttırılmasında hekim, eczacı, hemşire, diğer sağlık personeli, hasta, hasta yakını, sektör, düzenleyici otorite, meslek örgütleri ve diğer gruplar sorumluluk sahibi taraflar olarak sayılabilir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Eczacı ilaçların hazırlanmasını ve hastaya sunulmasını sağlar”
Eczacının görev ve yetkilerinden bahseden Ata, “İlaçların hazırlanmasını ve hastaya sunulmasını sağlar. İlacın analizlerini yapar. İlacın farmakolojik etkisinin devamlılığı ile emniyeti, etkililiği ve maliyeti bakımından gözetimini sağlar. İlaçla ilgili standardizasyon ve kalite güvenliğini sağlar. İlaç kullanımına bağlı sorunlar hakkında hastaları bilgilendirir ve çıkan sorunların bildiriminin yapılmasına ilişkin faaliyetleri yürütür. Kozmetik imalathanesi, ilaç AR-GE merkezi, ecza deposu gibi müesseseleri açabilir veya bu tür resmi ya da özel müesseselerde mesul müdürlük yapabilir” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır