passo
Gün FM’de hasta hakları konuşuldu

Gün FM’de hasta hakları konuşuldu

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hasta Hakları Birim Sorumlusu Mustafa Küçükilhan konuk olarak katıldı. Küçükilhan 26 Ekim Dünya Hasta Hakları Günü dolayısıyla bu konudan bahsetti. Hasta hakları konusunda konuşan Küçükilhan, “Sağlık hizmetinden yararlanmaya ihtiyaç duyanların, insan olma özelliğinden dolayı sahip olduğu, yasalar, anayasa, milletlerarası […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hasta Hakları Birim Sorumlusu Mustafa Küçükilhan konuk olarak katıldı.
Küçükilhan 26 Ekim Dünya Hasta Hakları Günü dolayısıyla bu konudan bahsetti.
Hasta hakları konusunda konuşan Küçükilhan, “Sağlık hizmetinden yararlanmaya ihtiyaç duyanların, insan olma özelliğinden dolayı sahip olduğu, yasalar, anayasa, milletlerarası antlaşmalar ile devlet tarafından korunması üstlenilmiş haklar hasta hakları olarak tanımlanmaktadır. Hasta haklarının düzenlenmesi adına ilk temel yazının Hipokrat Yemini olduğu düşünülmektedir. Tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat Yemininde modern terimler kullanılmış olmasa da hasta haklarına yer verilmiş olduğu ve hastalar arasında bir ayrım yapılmaması gerektiği konusuna dikkat çekildiği görülmektedir” diye değerlendirmede bulundu.
Yürürlükte olan hasta hakları
Hasta hakları yönetmeliğinde bulunan ve halen yürürlükte uygulanan hasta haklarından söz eden Küçükilhan, “Sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkı, adalet ve hakkaniyete uygun olarak faydalanma, bilgi isteme, sağlık kurulunu seçme ve değiştirme, personeli tanıma, seçme ve değiştirme, öncelik sırasının belirlenmesini isteme, tıbbi gereklere uygun teşhis, tedavi, tıbbi gereklilikler dışında müdahale yasağı, ötenazi yasağı, tıbbi özen gösterilmesi, güvenliğin sağlanması, dini vecibeleri yerine getirebilme ve dini hizmetlerden faydalanma, insani değerlere saygı gösterilmesi ve ziyaret, refakatçi bulundurma, müracaat, şikayet ve dava hakkı bu haklardır” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır