passo
“Güvenilir internet sitelerini kullanmaya özen gösterin”

“Güvenilir internet sitelerini kullanmaya özen gösterin”

Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü ve Gün FM işbirliğinde düzenlenen Emniyet Saati programına İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdür Vekili Burak Ersoy konuk oldu. Programda siber suçun ne olduğuyla ilgili konuşan Ersoy,  “Bir bilişim sistemini hedef alan veya bir bilişim sistemini kullanmak suretiyle kişilere, verilere, şirketlere, sistemlere ve mal varlıklarına yönelik işlenen suçlardır. İnternete […]

Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü ve Gün FM işbirliğinde düzenlenen Emniyet Saati programına İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdür Vekili Burak Ersoy konuk oldu.

Programda siber suçun ne olduğuyla ilgili konuşan Ersoy,  “Bir bilişim sistemini hedef alan veya bir bilişim sistemini kullanmak suretiyle kişilere, verilere, şirketlere, sistemlere ve mal varlıklarına yönelik işlenen suçlardır. İnternete ve bilgisayara özgü suçlar da diyebiliriz” dedi.

“Hemen kaparo göndermeyin”

“En çok karşılaşılan suçlar hacklenme olarak tabir edilen ve tabi ki dolandırıcılık suçları öne çıkıyor” diyen Ersoy, “Şu an sosyal medya hesaplarının hacklenmesi suretiyle yapılan dolandırıcılık eylemleri çok fazla artış göstermeye başladı. Buradan ben vatandaşlarımıza ricada bulunmak istiyorum. Lütfen tüm vatandaşlarımız tanıdıkları ya da resmi görünümlü fakat sahte olabileceği yüksek hesaplardan gelen para kazanma vaatli internet bağlantılarına yani o link adreslerine tıklamasınlar ve bu tür bahis kuponu ya da kripto para borsalarında para kazanma vaadi sunan olaylara kesinlikle para gönderimi yapmasınlar. Ayrıca internette verilen ilanlar ile alışveriş yapacaklarsa o ürünün piyasa fiyatının çok altında olup olmadığına dikkat etsinler. Hemen kaparo göndermesinler ve güvenilir internet sitelerini kullanmaya özen göstermesini önerebilirim” diye konuştu.

“Engellemeyin, planlayarak eğlenceli hale getirin”

Ekran ve teknoloji bağımlılığından korunmak için öncelikle mutlaka burada bir zaman planlaması yapmak gerektiğini söyleyen Suçlarla Mücadele Şube Müdür Vekili Burak Ersoy, “Aile olarak birlikte vakit geçirmek çok önemli. Örneğin birlikte kitap okuyabilir ve farklı eğitsel oyunlar oynayabiliriz. Teknolojik cihazları çocuklarımızın uyudukları odadan farklı odalarda tutmak onların radyasyon almamasına ve o teknolojiden uzak kalmasına bir katkı sağlayabilir. Bizim önerebileceğimiz şey engellemek değil, bunu planlayarak eğlenceli bir hale getirmektir. Ama gerçekten sağlık ve psikolojik olarak bir sıkıntı hissediliyorsa mutlaka uzman doktorlardan tavsiye alınmaktan çekinilmemesi de çok önemlidir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır