İYİ Parti İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu’nun emeklilerle birlikte Kent Meydanında basın açıklaması yaptı.

Gözden kaçırmayın

Demokrasi illa ki demokrasiDemokrasi illa ki demokrasi

Mısırlıoğlu’nun emeklilerle birlikte Kent Meydanında yaptığı basın açıklaması şöyle:

Bugün emeklilerimizin sesini duyurmak, için buraya geldik.

Milyonlarca emeklinin beklediği 6 aylık enflasyon farkı belli oldu. 6 aylık enflasyon farkına göre yüzde 24,73 maaş zammı kesinleşti.

TUİK İktidarın direktifleri doğrultusunda enflasyon rakamlarını açıklıyor. Bilsinler ki milyonlarca işçinin emekçinin, onların çocuklarının, daha doğmamış çocuklarının vebali TÜİK’in boynunda olacaktır.

Enflasyon rakamları 16 milyon emekliyi ve 4 milyon memuru yakından ilgilendiriyor. Emeklilerin 10 bin TL olan taban aylığında ise herhangi bir iyileştirme yapılmadı.

Kök aylığı 8 bin 383 TL'nin atlında olan emeklilerin zam oranı yüzde “0” oldu

Kök maaşı 10 bin TL olan emekliler 12 bin 473 TL alacak

10 bin lira taban aylığa mahkûm olmuş milyonlarca emekliye bu yılın onların yılı olacağı müjdelendi.

Yani emekliye bir ev kirası etmeyen aylığı reva gördükleri yetmiyor, bir de vicdansızca alay ediyorlar. Kirayı ödese, bu insanlar ne yiyecek diye bile düşünmeyen bir anlayış bu. Ki emekli sadece karnını doyurabilip ölmeyi mi beklesin?

2024 emekliler yılı değil ama emeklilerin açlık ve sefalet yılı.

Ev kirasını ödeyemeyen, açlık sınırının altında yaşam mücadelesi veren  emeklimize dalga geçer gibi Öğrenci yurtlarında konaklayın , tatile gidin diyorlar. Emekli kardeşlerimizin Gazlıgöle gidecek cebinde parası var mı sorun bakalım.

Benim emekli kardeşimin otobüse binecek parası var mı. Siz neyin kafasını yaşıyorsunuz.

AKP, 21 yıllık performansıyla emekli karşıtı bir iktidar olduğunu bir kez daha gösterdi. AKP, emeklileri bir yük olarak görüyor. AKP, emeklileri gözden çıkarmış, gündeminde 'emekli' diye bir şey yok.

Açlık ve sefalet ücretleriyle bu ülkede yaşayan milyonlarca emeklinin ayakta kalmasını beklemek gerçeklikten kopmadır.

 Gerçekten emeklilerimiz 2024 yılını hiç unutmayacak.

2024 yılı gelmiş geçmiş en zor hayat şartlarının olacağı, emeklilerimizin barınma, gıda ihtiyaçlarının karşılanamayacağı bir yıl oldu.

Emeklilerimiz beslenemiyor, alışveriş yapamıyor, markete gitmek zulüm oldu.

AK Parti ve paydaşları artık ülkeyi yönetemiyor. Bu yönetim anlayışı emeklilere derin yoksulluk, açlık ve ölüm sınırında bir yaşam olarak geri dönmüştür.

Diyorlar ki, en az maaş alanları 10 bin liraya çıkardık, 10 bin lirayı kiraya verirse bu insanın mutfağında ne kaynayacak? Yemek kaynamayacak, taş mı kaynayacak?

Vatandaşımız zaten et alamaz oldu, peynir alamaz oldu, yumurta alamaz oldu, zorunlu beslenme gıdaları alamıyor ve beslenemiyor.

Emeklilerimizi torunlarına harçlık veremez hale getirdiniz. Emekli vatandaşım bayram oldu mu torunlarından kaçar hale geldi.

Emeklilere insanca yaşamaya yetecek gelir ve aylık ödenmelidir. Ücretli kesimlerin omzuna yüklenen vergiler hafiflesin, bütçe gelirleri kar, faiz ve servetin vergilendirilmesine dayansın.

Asgari ücret yoksulluk sınırının altında olmamalı. En düşük emekli aylığı asgari ücrete eşitlenmelidir.

Ulusal basından öğrendik, Emekliye O zammı layık gören Sayın Maliye Bakanı MEHMET ŞİMŞET Maliye Bakanlığının tuvaletlerini 24 Milyon liraya yeniletiyormuş.

Nerede kaldı sizin tasarruf tedbirleriniz.

AKP, çift maaşlı bürokratlara her gün bir yenilerini ekliyor

 3 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararlarıyla kamuda birden fazla pozisyonda görev yapan bürokratların sayısı arttı.

Bazı bürokratlar kamuda dört farklı pozisyonda yer alıyor.

TÜİK verilerine göre artışlar devam ettikçe adaletsiz gelir vergileri sürdükçe, yeni vergi yasaları, kamuda tasarruf adı altında yeni saldırı paketleri geldikçe bu günleri de arar hale geleceğiz.