Birleşmiş Milletlere bağlı INTERSTENO Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu tarafından düzenlenen 54. INTERSTENO Kongre ve Dünya Bilgisayar Klavye Şampiyonası,  Polonya’nın Katowice şehrinde 13-18 Temmuz 2024 tarihlerinde yapılacak.

Gözden kaçırmayın

Demokrasi illa ki demokrasiDemokrasi illa ki demokrasi

INTERSTENO Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu Türkiye Temsilcisi Seçkin Köse, "Dünya Şampiyonasına Ülkemizle birlikte 36 Ülke katılmaktadır. Bu ülkelerden bazıları, Avustralya, Avusturya, Belçika, Kanada, Hırvatistan, Çekya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Macaristan, İtalya, Japonya, Güney Kore, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Portekiz, İngiltere, ABD. 
Türk Milli Bilgisayar Klavye takımımız, 21 Yarışçı, 3 Jüri Üyesi, 3 Öğretmen ve 1 Türkiye Temsilcisi olmak üzere 28 kişi ile İstanbul’dan 10 Temmuz 2024 sabahı Polonya’ya hareket edecektir. Açılış töreninde Mayıs/2024 tarihinde yapılan Dünya İnternet Bilgisayar Klavye Şampiyonası’nda dağıtılan 24 madalyanın 14’ünü kazanan Türk Milli Bilgisayar Klavye Takımı Üyelerine, madalyaları verilecektir. İnternet Dünya Şampiyonası’nda, Takımımız gerek ferdi ve gerekse takım halinde Dünya Şampiyonu olmuştu" dedi.
Köse açıklamasına şöyle devam etti:
"Türk Milli Bilgisayar Klavye Takımımız bugüne kadar 45’i Dünya rekoru olmak üzere 127 Dünya Şampiyonluğu kazanmıştır. https://www.intersteno.org.tr/  Milli Takımımız Polonya’ya, yeni Dünya Şampiyonlukları elde etmek için gidiyor. Bundan 55 yıl önce Polonya’nın başkenti Varşova’da yapılan Dünya Şampiyonası’nda da, Türk Milli Klavye Takımımız 8 kategorideki Dünya Şampiyonlukların 6’sını, 4’ü dünya rekoru olmak üzere kazanmıştı. Ödül töreninde Ülkemiz dakikalarca alkışlanmıştı.
İntersteno-Türk Grubu olarak, 91 yaşında vefat eden F Klavye Duayeni İhsan YENER’in izinde giderek, Ülkemizde herkesin bilgisayarı F Klavyede on parmakla bilimsel kullanmaları için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu konuda Bakanlar Kurulu Kararı, Başbakan ve Milli Eğitim Bakanımızın genelgeleri vardır. Ülkemizdeki 27 Milyon öğrencinin (anaokulu 6. yaş grubu ve üniversiteler dahil), on parmakla bilgisayar klavyesini öğrenmelerini arzu ediyoruz. Bu konuda Oyunlu F Klavye Programı yaptırdık. https://oyun.fklavye.org.tr/program/"