passo
Hamilelikte diş sağlığına dikkat

Hamilelikte diş sağlığına dikkat

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Frigya Çocuk ve Yetişkin Ağız-Diş Sağlığı Polikliniği’nden Uzman Diş Hekimi Hicazi Tolunay Ertürk ve Diş Hekimi Hatice Kaya konuk oldu. Programda hamilelerde ve kanserli hastalarda ağız bakımı ve diş tedavisi konusu işlendi. “Gebelik esnasında dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir ” “Anne adayının sağlık konusunda daha da titiz olması gerekiyor. Hamilelikte ağız […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Frigya Çocuk ve Yetişkin Ağız-Diş Sağlığı Polikliniği’nden Uzman Diş Hekimi Hicazi Tolunay Ertürk ve Diş Hekimi Hatice Kaya konuk oldu. Programda hamilelerde ve kanserli hastalarda ağız bakımı ve diş tedavisi konusu işlendi.

“Gebelik esnasında dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir ”

“Anne adayının sağlık konusunda daha da titiz olması gerekiyor. Hamilelikte ağız ve diş sağlığı için anne adaylarının dikkatli olmaları önemli” diyen Diş Hekimi Hatice Kaya, “Diş hekimi kontrolünde gebelik şüphesi varsa bunu muayeneden önce bildirmek gerekiyor. Rutin ve koruyucu diş bakımı herhangi bir dönemde yapılabiliyor. Acil bir durumda, her dönemde girişim yapılabilir. ‘Hamilelik sırasında bebek kendisi için gerekli olan kalsiyumu anneden alır, bu da annenin dişlerinin çürümesine yol açar düşüncesi gerçeği yansıtmıyor.’ Bebeğin dişlerinin sağlıklı gelişmesi için gerekli olan kalsiyum, fosfor, vitamin ve mineraller annenin aldığı besinlerle karşılanıyor. Bu nedenle gebelik esnasında dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir ” diye konuştu.

“Kurşun önlük ve plakla karın bölgesi korunmalı”

Hamilelerin diş tedavilerinde röntgen filmi çekilmesi hususunda konuşan Uzman Diş Hekimi Hicazi Tolunay Ertürk, “Bir kurşun önlük ve plakla karın bölgesinin korunmasında fayda vardır. Kural olarak, tüm hamilelik boyunca, özellikle de bebeğin organlarının oluştuğu ilk üç ayda, X-ışını radyasyonundan uzak durulması öneriliyor. Ancak, anne ve bebeğin sağlığı için risk oluşturan ve doğum sonrasına ertelenemeyecek kadar acil bir durumda tanı ya da tedavi için diş röntgeni gerekirse, tüm koruyucu önlemler alındıktan sonra kontrollü röntgen çekilebiliyor” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır