passo
“Hastalara şefkatle davranmalıyız”

“Hastalara şefkatle davranmalıyız”

Gün FM’de 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla düzenlenen programa AKÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Alpagan Mustafa Yıldırım konuk olarak katıldı. Yıldırım programda yaptığı değerlendirmede Ankara’da meydana gelen terör saldırısı dolayısıyla oldukça üzgün olduğunu kaydederek hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara ise acil şifalar diledi. “Bugün de birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız” Tıp Bayramı’nın tarihçesinden söz […]

Gün FM’de 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla düzenlenen programa AKÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Alpagan Mustafa Yıldırım konuk olarak katıldı. Yıldırım programda yaptığı değerlendirmede Ankara’da meydana gelen terör saldırısı dolayısıyla oldukça üzgün olduğunu kaydederek hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara ise acil şifalar diledi.
“Bugün de birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız”
Tıp Bayramı’nın tarihçesinden söz eden Yıldırım, “1.Dünya Savaşı sırasında İstanbul işgal edilmiştir. İşgalciler hiçbir şeye izin vermemişlerdir. Tıp öğrencileri ise Tıbbiye’nin kuruluş yıldönümüne gönderme yaparak Tıp Bayramı’nı kutlamışlardır. Bütün amaçları orada işgale karşı çıkmak ve işgale karşı seslerini duyurmaktır. Tıp Bayramı’nın ortaya çıkışı budur. Bugün de birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız. Bizler hekimler olarak, sağlık çalışanları olarak bunun bilincinde ve devletimizin yanındayız. Bizleri hiç kimse yıldıramaz” şeklinde konuştu.
“Şefkat her zaman faydalıdır”
Tüm sağlık çalışanlarına hastalara şefkatle davranmalarını tavsiye eden Başhekim Yıldırım, “Sevecen ve güler yüzlü olsunlar. Bu çok yararlıdır. Yapılan çalışmalar hekimin hastaya dokunduğunda bile ağrısının geçebildiğini, ilaç etkisi gösterdiğini ortaya koymuştur. Şefkat her zaman faydalıdır. Bunu hastadan esirgemesinler. Hastalarımız da hırçın tavırlarla, kavgacı üsluplarla sağlık çalışanlarına yaklaşmasınlar. Böyle davranıldığında bir şey kazanmazlar. Hastalarımız da empati yapmalı. Karşıdaki hekimin yerinde hastalarımız olsa, kendisine kötü bir tavırla yaklaşılsa ne yapar? Bunu düşünerek yaklaşılmalı” diye değerlendirmede bulundu.
“Artık hastalarımızın PET/CT için il dışına gitmelerine gerek yok”
Nükleer Tıp ve Radyoterapi Merkezi’nin inşaatının tamamlandığını belirten Yıldırım, “Nükleer Tıp birimimiz yani PET/CT ve Gamma kamera hizmete girdi. Kesintisiz bir şekilde hasta alınmaya devam ediliyor. PET/CT ile tüm vücudun kanser taraması yapılıyor. Bu daha önce ilimizde yoktu. Diğer illere gidiliyordu. Artık hastalarımızın PET/CT için il dışına gitmelerine gerek yok” diye konuştu.
Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen Yıldırım, sağlık alanındaki bilgilendirici yayınları dolayısıyla Akar’a tebriklerini sundu. Akar ise Ankara’da meydana gelen terör olayı nedeniyle tüm milletimize başsağlığı diledi ve Yıldırım’ın şahsında tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramlarını kutladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır