passo
“Hastalıkların tanı ve tedavisinde radyoaktif maddeleri kullanıyoruz”

“Hastalıkların tanı ve tedavisinde radyoaktif maddeleri kullanıyoruz”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Nükleer Tıp Uzmanı Dr. Mustafa Başıbüyük konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Başıbüyük nükleer tıp alanıyla ilgili bilgiler verdi. “Radyasyon aslında bir enerji türüdür” Nükleer Tıbbın hastalıkların tanı ve tedavisinde radyoaktif maddeleri kullanan bir bilim dalı olduğunu kaydeden Dr. […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Nükleer Tıp Uzmanı Dr. Mustafa Başıbüyük konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Başıbüyük nükleer tıp alanıyla ilgili bilgiler verdi.
“Radyasyon aslında bir enerji türüdür”
Nükleer Tıbbın hastalıkların tanı ve tedavisinde radyoaktif maddeleri kullanan bir bilim dalı olduğunu kaydeden Dr. Mustafa Başıbüyük, “Çeşitli hastalıkların tanısıyla ilgili çekimler yapmaktayız. Buradaki değerlendirmeler sonucunda raporla yazmaktayız. Ayrıca alanımızın tedavi kısmı da var. Halk arasında zehirli guatr olarak bilinen hastalığın da atom tedavisini yapmaktayız. Radyasyon aslında bir enerji türüdür. Radyasyon halk arasında korkulan bir şeydir. Bir takım zararları vardır ama tıp alanında bir takım hastalıkların tanı ve tedavisinde kullandığımız aslında yararlı bir şeydir” diye konuştu.
“Atom radyoaktif bir maddedir”
Halk arasında Zehirli guatr hastalığının tiroit bezinin fazla hormon üretmesi olduğunu belirten Başıbüyük, “Bu hastalara atom tedavisi uyguluyoruz. Atom ise radyoaktif bir maddedir. Bu verilen atom tiroit bezinde toplanır ve fazla hormon üreten kısımları yok ederek hasta sağlığına kavuşur. Bunun dışında guatr bezinden kaynaklanan kanser hastalarının da tedavisini yapmaktayız. Ayrıca bazı kanser hastalarının kemiklere hastalıkları yayıldığı için çok fazla ağrı duyarlar. Bu hastaların ağrılarını azaltmak için de tedaviler uygulamaktayız” şeklinde bilgi verdi.
“Radyoaktif maddelerin yüzde 90’ı idrar yoluyla atılmaktadır”
Tetkik veya tedavi sonrası hastaların yapmaları gerekenlerle ilgili de değerlendirmede bulunan Başıbüyük, “Verilen radyoaktif maddenin vücuttan atılması için bol bol su içmelerini öneriyoruz. Çünkü verilen radyoaktif maddelerin yüzde 90’ı idrar yoluyla atılmaktadır. Bundan dolayı bol su içmek önemlidir” diye değerlendirmede bulundu.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programı yaklaşık yarım saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır