passo
“Hastalıkta ve sağlıkta Aile Hekiminiz yanınızda”

“Hastalıkta ve sağlıkta Aile Hekiminiz yanınızda”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Aile Hekimliği Birim Sorumlusu Mustafa Ulupınar konuk olarak katıldı. Ulupınar programda Aile Hekimliği uygulamasına ilişkin bilgiler verdi. Aile Hekimliği siteminin 2005 yılında Düzce ilinde pilot uygulama olarak başladığını belirten Ulupınar, “Afyonkarahisar’da ise 11 Ekim 2010 tarihinde Aile Hekimliği uygulamasına geçilmiştir. Şu an […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Aile Hekimliği Birim Sorumlusu Mustafa Ulupınar konuk olarak katıldı. Ulupınar programda Aile Hekimliği uygulamasına ilişkin bilgiler verdi.
Aile Hekimliği siteminin 2005 yılında Düzce ilinde pilot uygulama olarak başladığını belirten Ulupınar, “Afyonkarahisar’da ise 11 Ekim 2010 tarihinde Aile Hekimliği uygulamasına geçilmiştir. Şu an ilimizde 102 Aile Sağlığı Merkezimiz ve 241 Aile Hekimliği birimimiz ile hizmet vermekteyiz” dedi.
“Aile Hekiminizi e-devlet ve e-nabız üzerinden öğrenebilirsiniz”
İlimizde ortalama Aile Hekimi başına düşen nüfusun 2982 kişi olduğunu söyleyen Ulupınar, “2018 yılı içerisinde ilimizde 1, 2 ve 3. basamak sağlık kuruluşları ile özel sağlık kuruluşlarında toplam 7.740.613 muayene gerçekleşmiş olup bunun 2.984.675’i yani yüzde 38.5’i Aile Sağlığı merkezlerinde gerçekleşmiştir. Vatandaşlar Aile Hekimlerini e-devlet ve e-nabız üzerinden elektronik ortamda öğrenebilirler. Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Toplum Sağlığı Merkezleri ile Aile Sağlığı Merkezlerinden öğrenebilirler. Aile Hekimliği hizmetleri ücretsiz olarak sunulmaktadır” şeklinde konuştu.
“Aile Hekimliği etkin ve yaygın sağlık hizmeti sunumudur”
Aile Hekimliği uygulamasına ilişkin bilgiler veren Ulupınar, “Aile Hekimliği, birinci basamak sağlık hizmeti, sağlığın teşviki ve koruyucu sağlık hizmetleri ile ilk kademedeki teşhis, tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinin birarada verildiği, bireylerin hizmete kolayca ulaşabildikleri, düşük maliyetle etkin ve yaygın sağlık hizmeti sunumudur. Aile Hekimliği, bireyleri biyo-psiko-sosyal çevreleri ile birlikte doğumdan ölüme kadar bir bütün olarak ele alan, bireylere seçme ve tercih etme hakkı tanıyan bir uygulamadır” diye değerlendirmede bulundu.
“Sağlığınız önemli” diyen Ulupınar, “Sağlığınızın korunması, erken teşhis ve tedavi için yılda en az bir defa Aile Hekimine gitmeyi unutmayın. Hastalıkta ve sağlıkta Aile Hekiminiz yanınızda” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır