passo
“Hastanemizde ikinci tomografi cihazı hizmete girecek”

“Hastanemizde ikinci tomografi cihazı hizmete girecek”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programı dinleyicileriyle buluştu. AKÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ozan Turamanlar’ın hazırlayıp sunduğu programa bu hafta AKÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Hastane Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Reha Demirel konuk olarak katıldı. “Mümkün olduğunca tüm branşların servislerini yeniledik” AKÜ Tıp […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programı dinleyicileriyle buluştu.

AKÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ozan Turamanlar’ın hazırlayıp sunduğu programa bu hafta AKÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Hastane Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Reha Demirel konuk olarak katıldı.

“Mümkün olduğunca tüm branşların servislerini yeniledik”

AKÜ Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nin sağlık alanında önemli başarılara imza attığını kaydeden Doç. Dr. Reha Demirel, “Hastanemizin yataklı servis bölümlerinin neredeyse tamamı 2 yataklı. Bunun yanında tek yataklı odalarımızda bulunuyor. Mümkün olduğunca tüm branşların servislerini yeniledik. Şu anda Kadın Doğum polikliniğimiz ayrı bir merkeze taşındı. Yakında Acil Servis’i taşıdıktan sonra orayı Çocuk Hastalıkları polikliniği olarak değerlendireceğiz. Burası tüm çocuk hastalıkları branşlarının bulunduğu bir poliklinik olacak. Şu anda inşaat çalışmalarımız sürüyor. Erişkin hastalarımızın Acil Servis hizmetleri Rehabilitasyon Hastanesi’ne taşınacak. Erişkinler Ekim ayından itibaren Acil Servis hizmetlerini oradan alacaklar. Şu andaki Acil Servisimizde ise çalışmalar bittikten sonra Çocuk Acil birimimiz bulunacak. Çocuk hastalarımız için Acil Servis ve poliklinik hizmetleri böylece aynı birimde yer almış olacak” diye konuştu.

“Öğretim üyelerimiz özel muayeneye başladılar”

Hastanelerinde yakında ikinci tomografi cihazının hizmete gireceğini söyleyen Doç Dr. Demirel, “Dolayısıyla iki tane tomografi cihazı ile halkımıza geldikleri günde tomografilerini çekerek hizmet vermiş olacağız. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın genelgesiyle öğretim üyelerimiz özel muayeneye de başladılar. İsteyen hastalarımız mesaiden sonra öğretim üyelerimize muayene olabiliyorlar. Hastalarımız özel muayene için yaklaşık 50 TL civarında bir ücret yatırarak muayene etmeyi kabul eden hocalarımıza muayenelerini yaptırabilirler. Muayene olmak için telefonla ya da internetten randevu alınabilir. Yalnız günün her saatinde her birimimiz telefonla randevu ve poliklinik hizmetini veremiyor. Dolayısıyla branşlarımıza özgü gün ve saatlerimiz söz konusudur” dedi.

“Eskiden branşımız Koruyucu Hekimlik diye anılırdı”

Programda, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sağlıklı olmanın tanımından bahseden Demirel, “Bu tanıma göre sağlıklı olmak, kişinin bedenen, ruhen ve sosyal yönden sağlıklı olmasıdır. Yani sağlıklı olmak için beden sağlığı yeterli değildir. Ruhen ve sosyal açıdan da sağlıklı olma şartı vardır. Bunların herhangi birinde bozulma olursa diğerleri de bundan etkilenir. Bizim Halk Sağlığı branşı kişiler hasta olmadan onları nasıl hastalıklardan koruyabileceğiyle uğraşır. Eskiden branşımız Koruyucu Hekimlik diye anılırdı. Sportif faaliyetlerde bulunma, dengeli beslenme, düzenli yaşam biçimi, insanlar arası ilişkilerin iyi olması gibi pek çok konu başlığı bizim branşımızın ilgi alanında bulunur” şeklinde bilgi verdi.

Yayın sonrası Turamanlar ve Demirel ile bir süre görüşen Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar, program dolayısıyla teşekkürlerini iletti.

Dinleyicilerin sorularıyla yoğun olarak katıldıkları Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır