passo
“Hastanemizde tüm kadın doğum ameliyatları yapılıyor”

“Hastanemizde tüm kadın doğum ameliyatları yapılıyor”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu. AKÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Yusuf Gülsarı’nın hazırlayıp sunduğu programa AKÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yılmazer konuk olarak katıldı. “Laporoskopik cerrahi daha avantajlı” Laporoskopik cerrahinin açık cerrahiye göre büyük avantajları olduğunu kaydeden Prof. Dr. Mehmet […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu.

AKÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Yusuf Gülsarı’nın hazırlayıp sunduğu programa AKÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yılmazer konuk olarak katıldı.

“Laporoskopik cerrahi daha avantajlı”

Laporoskopik cerrahinin açık cerrahiye göre büyük avantajları olduğunu kaydeden Prof. Dr. Mehmet Yılmazer, “Teknoloji ve tecrübelerimiz ilerledikçe Laporoskopik cerrahiyi daha iyi yapar hale geldik. Bu ameliyatlarda her şeyden önce karnınızda kocaman kesiler ve iz olmuyor. Ameliyat yapıldıktan 6 ay sonra hastaya baktığınızda ameliyat olmuş diyemezsiniz. Yani iz kalmıyor. Bu ameliyatlarda hastaya daha az zarar veriliyor. Karnını kesip girilmediği için kanaması daha az oluyor. Karın tamamen kapalı olduğu için dışarıdan mikrop bulaşma ihtimali neredeyse yok denecek kadar az. Enfeksiyon oluşmuyor. Hastanın daha az kanaması olduğu için hasta daha çabuk toparlanıyor. Çok çabuk taburcu olup, normal hayatına dönüyor. Kısacası bu ameliyatların çok önemli avantajları var” diye bilgi verdi.

“Kanser ameliyatından bile iki üç gün sonra hastayı evine yolluyoruz”

Laporoskopik cerrahinin Kadın Doğum alanında daha çok infertilitede (kısırlık) kullanıldığını belirten Yılmazer, “Ülkemizin pek çok üniversite hastanesinde Laporoskopik olarak kadın doğum kanserleri ameliyatları yapılmıyor. Ama üniversitemizde yapılıyor. Uygun olan hastalarımızda kanser ameliyatlarını Laporoskopik olarak yapıyoruz. İleri yaştaki tansiyon, şeker ve kilo problemi gibi sorunları olan hastaların ameliyatları açık olarak yapıldığında hasta bir ay yerinden kalkamıyor. Laporoskopik cerrahide böyle bir şey yok. Kanser ameliyatından bile iki üç gün sonra hastayı evine yolluyoruz. Ülkemizdeki büyük merkezlerde bile bizim yaptığımız gibi kanser ameliyatları Laporoskopik cerrahi ile yapılmıyor. AKÜ Tıp Fakültesi Kadın Doğum ekibi tüm branşlarda büyük başarıyla hizmet veriyor. Kadın doğum alanındaki tüm ameliyatlar yapılıyor. Hastalarımızın dışarıya gitmelerine gerek kalmıyor” şeklinde konuştu.

“Bizde yüzde 60–70 civarında”

Laporoskopik olarak yapılan rahim ameliyatlarının dünya oranlarından da bahseden Yılmazer, “ABD’de yüzde 20, Avrupa’da yüzde 40–50 civarında yapılıyor. Bizde ise yüzde 60–70 civarında Laporoskopik olarak yapılmış. Son iki-üç yılın istatistikleri bunu söylüyor. Bu önemli bir orandır” dedi.

AKÜ Tıp Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanan ve dinleyicilerin sorularıyla yoğun olarak katıldıkları Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır