• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Havalar soğudukça hastalıklar artıyor”
“Havalar soğudukça hastalıklar artıyor”
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Özgür Kavak Gün FM’in konuğu oldu. Kavak çocuklarda görülen üst solunum yolu hastalıklarıyla ilgili bilgiler verdi. Havaların serinlemesi ile çocuklarda üst solunum yolu...
11 Kasım 2020 13:15
Font1 Font2 Font3 Font4

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Özgür Kavak Gün FM’in konuğu oldu. Kavak çocuklarda görülen üst solunum yolu hastalıklarıyla ilgili bilgiler verdi.
Havaların serinlemesi ile çocuklarda üst solunum yolu hastalıklarının arttığı bilgisini paylaşan Uzm. Dr. Özgür Kavak, “Virüslerin bulaşması direkt temasla ya da damlacık yoluyla olabiliyor. Kişinin hapşırması, öksürmesi hatta sadece nefes alıp vermesiyle damlacık şeklinde viral partiküller havada asılı kalıyor. Her virüsün partikül boyutu farklı oluyor. Küçük partiküle sahip virüsler alt hava yollarına çok daha kolay ulaşabiliyor” diye konuştu.
“Yeni doğanlar daha dikkatli korunmalı”
“Viral enfeksiyonları beş yaşındaki bir çocuk basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibi geçirebilirken, yeni doğmuş bir bebek hastalığı bronşit ya da zatürree tablosunda geçirebiliyor” diyen Kavak, “Çünkü yeni doğanların bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş olduğundan daha dikkatli korunması gerekiyor. Alt ve üst solunum yolu hastalıkları konusunda bağışıklık problemi ve alerjisi olan çocuklar biraz daha risk altında. Hastalıkları iyi tanımak, antibiyotik kullanımı konusunda doğruları bilmek, gereksiz ilaç kullanımından kaçınmak, ateş ölçme ve düşürme tekniklerini öğrenmek bu dönemin hem çocuk hem de aile açısından daha rahat geçirilmesini sağlıyor” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Bol sıvı tüketilmeli”
Çocuklarda solunum yolu hastalıklarında dikkat edilmesi gerekenleri sıralayan Kavak, “Çocuğun taze meyve suları ve bitki çayları gibi seçeneklerle bol sıvı tüketmesi, ılık banyolarla rahatlatılması gerekiyor. Mümkün oldukça bulunulan ortamın havalandırılması, serin tutulması ve çocuğun açık havaya çıkartılması da iyileşme sürecini hızlandırıyor. Evde hiçbir şekilde sigara içilmemeli. Ebeveynler dışarıda içse bile üzerlerine sinen koku çocuğu rahatsız edebilir” diye konuştu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa